Jednou vetou

Dvaja katalánski separatisti začali vo väzení protestnú hladovku

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Dvaja zadržiavaní katalánski separatistickí politici začali v sobotu vo väzbe časovo neobmedzenú hladovku. Informovali o tom svetové agentúry.

Bývalý hovorca katalánskej vlády Jordi Turull a predseda hnutia Katalánske národné zhromaždenie Jordi Sánchez (ANC) chcú týmto krokom podľa ich právnika Jordiho Pinu protestovať proti systematickej blokáde ich odvolaní proti väzbe adresovaných Európskemu súdu pre ľudské práva zo strany španielskeho ústavného súdu.

 „Neodporúčal som im to, je to rozhodnutie mojich klientov a majú moju plnú podporu,“ vyhlásil Pina na tlačovej konferencii v Barcelone.

Trump zrušil tlačovú konferenciu na summite G20 z rešpektu k Bushovi

Pina nevedel povedať, či sa k hladovke mieni pripojiť aj ďalších päť katalánskych separatistov umiestnených vo väznici Lledoners ležiacej asi 70 kilometrov severne od Barcelony. Okrem Turulla a Sáncheza tam na proces čakajú aj bývalí ministri zosadenej katalánskej vlády Raül Romeva, Joaquim Forn a Oriol Junqueras alebo Jordi Cuixart, niekdajší šéf organizácie Ómnium Cultural.

Španielska vláda v reakcii na hladovku uviedla, že s katalánskymi politikmi sa v väzbe zaobchádza rovnako ako so všetkými ostatnými občanmi a budú mať spravodlivý proces.

V januári 2019 by sa mal začať proces so skupinou 18 katalánskych separatistov za zorganizovanie nezákonného referenda o nezávislosti z 1. októbra 2017 a následného vyhlásenia Katalánskej republiky. Obvinení sú zo vzbury, občianskej neposlušnosti a zneužitia verejných prostriedkov. V prípade uznania za vinných im hrozí odňatie slobody v trvaní až do 25 rokov.

Po referende sa Katalánsko dočasne ocitlo pod priamou správou vlády v Madride. Niektorí separatisti vrátane zosadeného katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta ušli pred trestným stíhaním do zahraničia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia