Dvaja muži obvinení z vraždy študenta v Pakistane dostali doživotie

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Súd v Pakistane odsúdil vo štvrtok na doživotie dvoch mužov, ktorí boli obvinení z účasti na vražde univerzitného študenta. Toho v roku 2017 zbili a smrteľne postrelili po tom, ako ho neprávom obvinili z rúhania. Informovala o tom agentúra AP.

Bohorúhačstvo je v Pakistane závažným trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest smrti. Obvinenie z urážky islamu alebo proroka Mohameda tiež môže vyvolať extrémne reakcie, akou bola aj vražda študenta rozhnevaným davom v meste Mardán. Smrť 23-ročného mladíka bola zachytená na videu, ktoré sa rozšírilo na sociálnych sieťach.

Kampaň pakistanských štátnych orgánov proti blasfémii v médiách sa začala už v roku 2012 po tom, ako sa na videoportáli YouTube objavil film kritický voči islamu. Obvineniam z bohorúhačstva však často čelia i liberálni blogeri vyjadrujúci sa kriticky o spoločnosti alebo armáde.

Spočiatku bolo v tomto prípade z rôznych trestných činov obvinených 61 ľudí a 57 osobám boli udelené tresty rozličného rozsahu. Mnohí z nich sa proti verdiktom odvolali. Po vynesení rozsudku nebolo bezprostredné známe, či odvolanie podajú aj dvaja odsúdení muži.

Môže vás zaujímať

Grécka polícia zadržala libanonského únoscu lietadla, ktorý bol 30 rokov na úteku