Jednou vetou

Dvaja muži obvinení z vraždy študenta v Pakistane dostali doživotie

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Súd v Pakistane odsúdil vo štvrtok na doživotie dvoch mužov, ktorí boli obvinení z účasti na vražde univerzitného študenta. Toho v roku 2017 zbili a smrteľne postrelili po tom, ako ho neprávom obvinili z rúhania. Informovala o tom agentúra AP.

Bohorúhačstvo je v Pakistane závažným trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest smrti. Obvinenie z urážky islamu alebo proroka Mohameda tiež môže vyvolať extrémne reakcie, akou bola aj vražda študenta rozhnevaným davom v meste Mardán. Smrť 23-ročného mladíka bola zachytená na videu, ktoré sa rozšírilo na sociálnych sieťach.

Kampaň pakistanských štátnych orgánov proti blasfémii v médiách sa začala už v roku 2012 po tom, ako sa na videoportáli YouTube objavil film kritický voči islamu. Obvineniam z bohorúhačstva však často čelia i liberálni blogeri vyjadrujúci sa kriticky o spoločnosti alebo armáde.

Spočiatku bolo v tomto prípade z rôznych trestných činov obvinených 61 ľudí a 57 osobám boli udelené tresty rozličného rozsahu. Mnohí z nich sa proti verdiktom odvolali. Po vynesení rozsudku nebolo bezprostredné známe, či odvolanie podajú aj dvaja odsúdení muži.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom