Dve rádiá na Guame omylom vysielali varovanie pred útokom

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Dve rozhlasové stanice na ostrove Guam, ktorý je zámorským územím USA v západnej časti Tichého oceánu a Severná Kórea sa mu vyhráža raketovým útokom, dnes omylom vysielali varovanie pred nebezpečenstvom pre civilistov, ktoré sa vydáva aj v prípade vojenského útoku. 

Varovanie omylom odvysielali miestne rozhlasové stanice KTWG a KSTO dnes približne o 00.25 h miestneho času s tým, že začne platiť od 00.40 h, uviedla stránka Pacific News Center. Falošné varovanie však na rozdiel od skutočného neobsahovalo informácie o druhu hrozby a odporúčaniach pre obyvateľstvo. Takéto varovanie sa vydáva v prípade významného ohrozenia civilného obyvateľstva, napríklad ak hrozí alebo prebieha vojenský či teroristický útok.

„Neautorizovaný test NEBOL spojený s nijakou mimoriadnou situáciou, hrozbou alebo varovaním,“ uviedlo vo vyhlásení miestne ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť a obranu. Dodalo, že prijalo opatrenia, aby sa takýto omyl nezopakoval.

Severná Kórea minulý týždeň minulý týždeň oznámila, že „dôkladne skúma“ svoje operačné plány preventívneho útoku na americký tichomorský ostrov Guam. Podľa nej ide o reakciu na nedávny test americkej medzikontinentálnej balistickej rakety. Na Guame žije 162.000 Američanov a nachádza sa tam americká letecká základňa. Americký prezident Donald Trump v reakcii pohrozil Pchjongjangu vojenskou odpoveďou, akú komunistický režim ešte nezažil.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie