Jednou vetou

Dvom policajtom vo Francúzsku vymeral súd za znásilnenie Kanaďanky 7-ročné väzenie

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Na sedem rokov väzenia odsúdili vo štvrtok dvoch francúzskych policajtov usvedčených z toho, že v priestoroch policajnej centrály v Paríži znásilnili v roku 2014 kanadskú turistku. Svojej obeti zároveň majú za spôsobenú ujmu zaplatiť 20.000 eur, informovala agentúra AFP.

Obaja policajti – 49-ročný Nicolas Redouane a 40-ročný Antoine Quirin – obvinenie zo znásilnenia 39-ročnej Emily Spantonovej popreli a tvrdili, že pohlavný styk bol dobrovoľný. Súd však o ich vine presvedčili výpovede obete a tiež „vedecké a technické“ dôkazy, povedal predsedajúci sudca Stéphane Duchemin. Proti rozsudku sa môžu odvolať, uviedla agentúra DPA.

Spantonová sa s policajtmi – členmi elitného komanda BRI – zoznámila v noci 22. apríla 2014 v bare pri rieke Seina. Kanaďanka následne súhlasila, že s nimi pôjde do neďalekej, v minulosti vychýrenej, policajnej centrály na adrese 36 Quai des Orfevres, známej aj z detektívnych románov spisovateľa Georgesa Simenona.

Podľa prokurátora Philippa Courroyeho sa potom pre policajtov, ktorým za jej znásilnenie hrozilo až 20-ročné väzenie, stala „ľahkou korisťou“. Samotná Spantonová tvrdila, že ju znásilnili až traja muži a hoci sa na mieste činu našli stopy DNA troch osôb, podarilo sa identifikovať len dvoch policajtov.

V Čile odsúdili šesť ľudí za vraždu exprezidenta Freia Montalvu z roku 1982

Kanaďanka na súde uviedla, že na návštevu policajnej centrály sa tešila a myslela si, že „tam bude plno ľudí a svetla“. Kancelárie policajtov na piatom poschodí však v noci boli prázdne. „Jednoducho som sa vzdala; chcela som len, aby už bolo po tom,“ povedala na súde.

Keď z budovy odišla, povedala o znásilnení policajtom v službe. Tí sa nej však správali ako keby bola opitá a nakázali jej, aby „išla domov“.  Svedkovia, ktorí ju stretli ešte v budove policajnej centrály, podľa agentúry AFP uviedli, že vyzerala šťastná, keď do nej vchádzala, a rozrušená, keď ju opúšťala.

Súdny proces upriamil pozornosť na chyby, ku ktorým došlo pri vyšetrovaní prípadu. Údajné miesto činu napríklad nebolo náležite zapečatené a policajtom bolo umožnené, aby išli domov bez toho, že by najskôr absolvovali dychovú skúšku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia