Jednou vetou

Ebolou v Kongu sa teraz infikujú už aj novorodenci, informovala WHO

Ľudia kráčajú okolo bilbordu s nápisom "STOP EBOLE"

foto: TASR

Znepokojujúci počet najnovších prípadov eboly v súčasnej epidémii v Konžskej demokratickej republike (KDR) zistili medzi pacientmi, ktorí sa zvyčajne touto chorobou neinfikujú - medzi bábätkami. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorú v piatok citovala agentúra AP.

V aktuálnej správe zverejnenej agentúrou OSN tento týždeň sa uvádzalo 36 nových potvrdených prípadov eboly, vrátane siedmich prípadov u novorodencov a dojčiat vo veku do dvoch rokov.

Francúzsko varuje pred pokusmi migrantov dostať sa do Británie plavbou po mori

Ebola obvykle postihuje dospelých, keďže práve u nich je najväčšia pravdepodobnosť, že sú vystavení smrtiacemu vírusu – ale sú známe prípady, keď za určitých okolností chytia chorobu práve deti, pri ktorých nakazení dospelí pôsobia ako opatrovatelia.

Hlásených bolo niekoľko prípadov eboly u bábätiek v Kongu, ale odborníci majú podozrenie, že k prenosu dochádza cez materské mlieko alebo tesným kontaktom s nakazenými rodičmi. Ebola sa šíri infikovanými telesnými tekutinami.

WHO označila súčasnú epidémiu v Konžskej demokratickej republike za „komplexnú a vážnu výzvu“.
Ebola je vysoko nákazlivá vírusová krvácavá horúčka. Úmrtnosť medzi nakazenými môže dosiahnuť až 90 percent; úspešnosť liečby je však výrazne vyššia, ak sa podarí pacientov skoro izolovať a podávať im dostatok tekutín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia