Jednou vetou

Egypt a Turecko vyjadrili podporu Sudánu, Británia vyzvala na rýchlu zmenu

Umar Bašír

Foto: TASR/AP

gypt vo štvrtok vyjadril "úplnú podporu" obyvateľom Sudánu a ich armáde počas prechodného obdobia po zosadení dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra, informovala agentúra AFP.

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že Egypt rešpektuje zvrchovanosť Sudánu a jeho rozhodnutia. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Sudán je schopný prekonať prevrat mierovou cestou prostredníctvom „národného zmierenia“ a vyzval krajinu, aby sa pokúsila viesť „normálny demokratický proces“. Sudánska armáda vo štvrtok zosadila a zatkla prezidenta Umara Bašíra, ktorý bol pri moci takmer 30 rokov.

Minister obrany Awad Ibn Úf pre štátne médiá uviedol, že armáda sa rozhodla dohliadať na dvojročné prechodné obdobie, po ktorom sa budú konať „slobodné a spravodlivé“ voľby. Dodal, že v Sudáne sa zavádza na tri mesiace mimoriadny stav – armáda uzavrela štátne hranice, vzdušný priestor a pozastavila platnosť ústavy.

Členské štáty EÚ dajú Malmströmovej mandát na obchodné rokovania s USA

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt neskôr vo štvrtok povedal, že dvojročné potenciálne prechodné obdobie pod dohľadom armády „nie je odpoveďou“ smerom k dosiahnutiu „naozajstnej zmeny“ v krajine, uviedla agentúra AP.

Hunt vo štvrtok na Twitteri napísal, že Sudán potrebuje „rýchly prechod k civilnému vedeniu, ktoré je reprezentatívne a prístupné pre všetkých a ukončenie násilia.“ Bašír, ktorý je hľadaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) na základe obvinení z vojnových zločinov a genocídy, sa dostal k moci počas prevratu v roku 1989 a bol jedným z najdlhšie slúžiacich prezidentov v Afrike.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre