Jednou vetou

Egypt po prvý raz v tomto roku otvoril hraničný priechod do pásma Gazy

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Egyptské úrady v stredu po prvý raz v tomto roku otvorili hraničný priechod Rafah, ktorým sa vstupuje z Egypta do pásma Gazy, palestínskeho územia ovládaného radikálnym hnutím Hamas. Uvádza to agentúra AP.

Hraničný priechod bude otvorený iba tri dni pre humanitárne účely. Otvorenie priechodu potvrdilo aj palestínske veľvyslanectvo v Káhire. Na cestovných zoznamoch sú tisícky obyvateľov pásma Gazy – väčšinou pacientov, študentov a držiteľov rezidenčných povolení iných krajín. Predpokladá sa, že vycestovať sa nepodarí všetkým.

Rozhodnutie egyptských úradov o otvorení hraničného priechodu Rafah prichádza po varovaní pred možným vypuknutím zdravotníckej krízy v pásme Gazy, kde žijú dva milióny ľudí.

Egypt udržiava tento priechod väčšinou zatvorený od roku 2007, keď kontrolu nad pásmom Gazy prevzalo hnutie Hamas. Vodca politického krídla Hamasu Ismáíl Haníja je od konca januára zaradený na americkom zozname medzinárodných teroristov.

Americký rezort diplomacie tvrdí, že Haníja, ktorý sa stal šéfom Hamasu vlani v máji, sa podieľal na teroristických útokoch proti izraelským občanom. Politická zložka Hamasu bola od roku 1997 označovaná v USA ako zahraničná teroristická organizácia. Na zoznam globálnych teroristických skupín sa dostala v roku 2001.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google