Egypt predĺžil výnimočný stav o ďalšie tri mesiace

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

foto: TASR/AP

Výnimočný stav v Egypte predĺžia o ďalšie tri mesiace s platnosťou od 25. júla. Vyplýva to zo štvrtkového rozhodnutia egyptského parlamentu. Informovala o tom egyptská tlačová agentúra (MENA).

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí výnimočný stav vyhlásil v apríli 2017 po tom, ako skupina napojená na Islamský štát (IS) uskutočnila bombové útoky na dva koptské kostoly, pri ktorých prišlo o život najmenej 44 ľudí, píše Africká tlačová agentúra (ANA). Výnimočný stav bol pôvodne vyhlásený len na tri mesiace a odvtedy opakovane predlžovaný.

Dve deti unesené otcom do Egypta sa po siedmich rokoch mohli vrátiť

Egypt už roky bojuje proti islamským extrémistom operujúcim na nepokojnom Sinajskom polostrove. Ich aktivity nabrali na sile po zvrhnutí islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roku 2013. Militanti útočia najmä na bezpečnostné zložky a na kresťanov.
Vlani vo februári Sísí spustil rozsiahlu operáciu proti militantom na Sinaji.

Káhira však v rámci výnimočného stavu podniká zákroky a razie aj proti politickej opozícii a voči novinárom, aktivistom a zamestnancom mimovládnych organizácií. Mnohých z nich úrady pozatýkali.

Egypt sa v prípade vydraženej Tutanchamonovej busty obrátil na Interpol

Prezidentský dekrét o výnimočnom stave udeľuje egyptskej polícii a armáde mimoriadne právomoci vo vzťahu k politickým oponentom, militantom a každému, koho označia za bezpečnostnú hrozbu.

V súlade s egyptskou ústavu musí rozhodnutie prezidenta o predĺžení výnimočného stavu vždy odhlasovať aj parlament.

Môže vás zaujímať

OSN označila korupciu za komplexný ekonomický, politický a spoločenský jav