Egypt sa v prípade vydraženej Tutanchamonovej busty obrátil na Interpol

3000-ročná busta starovekého faraóna Tutanchamona, ktorú vydražil britský aukčný dom Christie's aj napriek protestom zo strany Egypta

foto: TASR/AP

Egypt požiadal medzinárodnú policajnú organizáciu Interpol, aby vypátrala 3000-ročnú bustu starovekého faraóna Tutanchamona, ktorá sa napriek ostrým protestom Káhiry predala minulý týždeň na aukcii v Londýne. Neznámy dražiteľ ju kúpil za 4,7 milióna libier (5,2 milióna eur), informovala v utorok agentúra AFP.

Len niekoľko dní po spornej aukcii zo 4. júla, ktorú uskutočnila renomovaná spoločnosť Christie’s, však egyptská prokuratúra požiadala Interpol, aby po vydraženom artefakte inicioval medzinárodné pátranie.

Káhira to zdôvodnila neexistenciou dokumentov, ktoré by mohli dokázať legálny vývoz busty z Egypta. Interpol požiadala, aby v tomto prípade vydal obežník určený členským krajinám tejto organizácie.

Bustu Tutanchamona vydražili napriek protestom Egypta

Aukčná sieň Christie’s, naopak, argumentuje, že pôvod busty dôkladne overila a že neexistujú dôkazy, ktoré by spochybňovali legitimitu jej vlastníctva. Ešte pred predajom zverejnila chronológiu všetkých majiteľov busty za uplynulých 50 rokov.

Egypt sa na Interpol obrátil po mimoriadnom zasadnutí svojho Národného výboru pre repatriáciu pamiatok (NCAR). Jeho členovia následne vyjadrili „hlbokú nespokojnosť nad neprofesionálnym prístupom k predaju egyptských pamiatok“. Zároveň vyzvali Britániu, aby „zakázala vývoz predaných artefaktov“, až pokým nebudú Káhire predložené príslušné dokumenty.

Začalo sa rozsiahle reštaurovanie Rembrandtovho obrazu Nočná hliadka

Členovia NCAR naznačili, že celá kauza môže ovplyvniť vzťahy medzi Káhirou a Londýnom v oblasti archeologického výskumu. Pripomenuli pritom, že v Egypte v súčasnosti pôsobí 18 britských archeologických misií. Výbor pre repatriáciu pamiatok sa v tejto súvislosti obrátil na nemenovanú britskú právnickú firmu, ktorá má pripraviť text príslušnej občianskoprávnej žaloby.

Káhira vopred vyzývala spoločnosť Christie’s, aby dražbu 28 centimetrov vysokej busty – mierne poškodenej v oblasti uší a nosa – zrušila. So žiadosťou o intervenciu sa Egypt obrátil aj na britský rezort diplomacie a na UNESCO. Podľa egyptských úradov totiž túto kamennú skulptúru v 70. rokoch minulého storočia zrejme odcudzili z chrámového komplexu v Karnaku a nelegálne vyviezli do zahraničia.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke