Jednou vetou

Egypťania opäť protestovali proti vláde Sísího

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

foto: TASR/AP

Týždeň po nezvyčajných pouličných protestoch proti vláde prezidenta Abdala Fattáha Sísího sa uskutočnili tento piatok v Egypte opäť protestné zhromaždenia, pričom však vyšli do ulíc aj prívrženci tohto lídra. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Polícia v hlavnom meste Káhira uzavrela ulice vedúce k Námestiu oslobodenia (Mídán at-Tahrír), ktoré bolo v roku 2011 ohniskom vzbury proti dlhoročnému autokratovi Husnímu Mubárakovi. Reagovala tak na výzvy podnikateľa Muhammada Alího, žijúceho v španielskom exile, ktorý hovoril o „miliónovom pochode“ proti Sísímu.

Alí v zverejnených videonahrávkach obvinil prezidenta a armádu z korupcie, čím vyvolal v Egypte nezvyčajnú vlnu odporu. Bezpečnostné zložky však urýchlene zakročili a podľa údajov ľudskoprávnych organizácií zatkli od minulotýždňových protestov takmer 2000 osôb.

Pol milióna ľudí vrátane Thunbergovej protestovalo v Montreale za klímu

Nemenovaný svedok uviedol pre AFP, že v káhirskej štvrti Warrák sa zhromaždil po piatkových moslimských modlitbách približne trojtisícový dav, ktorý sa polícia snažila rozohnať slzotvorným plynom. Videozábery v sociálnych médiách ukazujú chaotické výjavy, keď účastníci z miesta utekali.

Menšie protesty proti Sísímu hlásili aj z juhoegyptských miest Kús a Kiná. V káhirskej štvrti Násirovo mesto zase demonštrovalo približne 1000 podporovateľov prezidenta, informoval spravodajca AFP.

Samotný Sísí, ktorý sa v piatok vrátil do Káhiry zo zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, trval na tom, že nie je dôvod na znepokojenie. „Egypt je silnou krajinou vďaka Egypťanom,“ povedal pred novinármi.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím