Egyptská armáda rúca domy okolo letiska, chce vytvoriť nárazníkovú zónu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Egyptská armáda začala rúcať domy a vytrhávať olivové porasty okolo letiska al-Aríš v severnej časti Sinajského polostrova, kde chce údajne vytvoriť nárazníkovú zónu pred islamskými militantmi. S odvolaním na oficiálne zdroje o tom v piatok informovala agentúra AP.

Na letisko al-Aríš v decembri zaútočili ozbrojenci z Islamského štátu počas neohlásenej návštevy ministrov obrany a vnútra. V čase, keď sa ministri nachádzali na letisku, ho zasiahla raketa. K zrážkam bezpečnostných zložiek s militantmi došlo v blízkosti letiska aj nasledujúci deň.

Nové ubytovanie si budú musieť v oblasti nájsť tisíce ľudí. Podľa AP sa sťahujú do neďalekých miest, pričom vláda im sľúbila odškodnenie.

Egypt dlhé roky bojuje proti militantom na Sinaji, ale ich povstanie je od roku 2013 – teda od zvrhnutia islamistického prezidenta Muhammada Mursího – krvavejšie a rozšírilo sa aj do iných častí krajiny.

Militantov riadi miestna odnož extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za viacero útokov na príslušníkov egyptských bezpečnostných síl.

Môže vás zaujímať

Lajčák pozval Pompea na zasadnutie OBSE do Bratislavy