Jednou vetou

Egyptská vláda sa upraviť zákon, ktorý obmedzoval mimovládne organizácie

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

foto: TASR/AP

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v stredu ustanovil výbor, ktorý má prehodnotiť kontroverzný zákon regulujúci činnosť mimovládnych organizácií v krajine. Informáciu priniesla agentúra DPA.

Výbor pozostáva zo zástupcov ministerstiev zahraničných vecí, spravodlivosti a sociálnej súdržnosti. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí už predtým nariadil prehodnotiť zákon, ktorý ratifikoval v máji 2017.

Ten dáva bezpečnostným orgánom rozšírené právomoci ohľadom kontroly financovania a aktivít mimovládnych organizácií, ktorým v prípade porušenia hrozí až päťročný trest odňatia slobody a pokuty do výšky v prepočte takmer 49.000 eur.

Medzinárodné ľudskoprávne skupiny príslušný zákon označili za drakonický s tým, že povedie k efektívnemu zatvoreniu ich mnohých egyptských pobočiek.

Do nevadskej snemovne zvolili mŕtveho kandidáta, majiteľa nevestincov

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International zákon nazvala „trestom smrti“ pre skupiny aktívne v oblasti ľudských práv, pripomína DPA.

Úprava zákona má podľa slov prezidenta Sísího za cieľ oživiť ambície mimovládnych organizácií a vyjadriť dôveru štátnych orgánov, ktoré v nich vidia partnerov v snahách o rozvoj krajiny.

Domáce a zahraničné mimovládne organizácie v Egypte čelia od zvrhnutia prezidenta Husního Mubaraka v roku 2011 opakovaným obvineniam z toho, že v krajine pôsobia bez povolenia a ohrozujú národnú bezpečnosť.

Tlak na ľudskoprávne organizácie sa údajne ešte vystupňoval v roku 2013, keď armáda vedená Sísím zosadila demokraticky zvoleného islamského prezidenta Muhammada Mursího.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia