Egyptského blogéra po takmer siedmich mesiacoch prepustili z väzenia

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Egyptské orgány prepustili v stredu na slobodu blogéra a novinára Wáila Abbása, známeho vystupovaním proti policajnému násiliu, ktorý strávil vo väzbe takmer sedem mesiacov. Prostredníctvom siete Facebook to oznámil jeho advokát Džamál Íd, ktorého správu prevzala tlačová agentúra AFP.

Maduro obvinil poradcu Bieleho domu Boltona z plánovania jeho vraždy

Abbása zadržala polícia v máji v mieste jeho bydliska na predmestí Káhiry a následne ho vypočúvala v súvislosti s údajným napomáhaním „teroristickej skupine pri dosahovaní jej cieľov“ a šírením „falošných správ“. Opozične naladenému blogérovi vtedy zhabali aj počítač a mobilné telefóny.

Trestný súd v Gíze pri Káhire nariadil jeho prepustenie na slobodu ešte 1. decembra. Prokuratúra podala proti tomuto rozhodnutiu odvolanie, ktoré však súd minulý týždeň zamietol. Podmienkou Abbásovho prepustenia je to, že sa musí dvakrát týždenne hlásiť na polícii.

Na Kossuthovom námestí po polnoci zostali stovky demonštrantov

Abbás už vyše desať rokov bojuje v Egypte proti mučeniu. Na svojom blogu zverejňuje videozáznamy dokumentujúce prípady mučenia a zneužívania právomocí zo strany bezpečnostných síl. V minulosti bol už viackrát zadržaný.

Môže vás zaujímať

Izrael nevylučuje bombardovanie Iránu s cieľom zamedziť jadrovému vyzbrojeniu