Jednou vetou

Egyptského exprezidenta Mursího deň po skone v súdnej sieni v tichosti pochovali

Muhammad Mursí

foto: TASR/AP

Zosadeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího v utorok pochovali, deň po tom, čo v súdnej sieni v Káhire skolaboval a zomrel. Oznámil to právnik Abdal Munaim Abdal Maksúd, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Mursího rodina sa v utorok skoro ráno zúčastnila na pohrebných modlitbách v mešite väznice v lokalite Tura, potom ho pochovali v západnej káhirskej časti Nasr City (Madínat Nasr), dodal právnik.

Na cintoríne bolo prítomných mnoho príslušníkov bezpečnostných síl a vládli tam prísne bezpečnostné opatrenia.

Exprezident Mursí (67) skolaboval na pojednávaní na súde, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Previezli ho do nemocnice v Káhire, kde zomrel. Podľa zdroja z lekárskeho prostredia skonal na srdcový záchvat.

Egyptský vojenský súd poslal do väzenia 296 ľudí pre obvinenia z terorizmu

Popredná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) vyzvala Egypt, aby smrť niekdajšieho prezidenta Mursího vyšetril.

Zástupkyňa riaditeľa AI pre Blízky východ Magdalena Mughrabiová uviedla, že Mursího smrť „vyvoláva vážne otázky o tom, ako s ním vo väznici zaobchádzali“. Podľa nej treba „nestranne, dôkladne a transparentne vyšetriť okolnosti jeho smrti, ako aj podmienky jeho zadržiavania a jeho možnosť prístupu k zdravotnej starostlivosti“.

Mursí pochádzal z najväčšej islamistickej organizácie v Egypte, z dnes už zakázaného Moslimského bratstva. Za prezidenta bol zvolený vo voľbách v roku 2012, ktoré boli prvými slobodnými voľbami v krajine po zvrhnutí dlhoročného autoritárskeho lídra Husního Mubaraka v predchádzajúci rok.

Po vlne protivládnych demonštrácií v lete roku 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí. Armáda zatkla Mursího aj mnoho ďalších vodcov Moslimského bratstva, ktoré potom pri tvrdých zásahoch tiež rozdrvila.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia