Jednou vetou

Egyptský exprezident Mursí bol „zabitý“, uviedol Erdogan

Muhammad Mursí

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu vyhlásil, že jeho blízky spojenec, egyptský exprezident Muhammad Mursí, bol "zabitý". Obvinil pritom egyptské úrady, že nezasiahli, aby ho zachránili, informovala agentúra AFP.

Mursí podľa Erdogana bojoval 20 minút o život na dlážke v súdnej sieni. „Bohužiaľ, úrady nezasiahli, aby ho zachránili,“ povedal Erdogan v televíziou vysielanom prejave v Istanbule. „Mursí bol zabitý, nezomrel prirodzenou smrťou,“ uviedol podľa agentúry AFP.

Erdogan: Turecko neodstúpi od zmluvy o nákupe ruského systému S-400

Turecký prezident dodal, že jeho krajina urobí všetko preto, aby Egypt čelil súdu v prípade Mursího smrti. Vyzval taktiež Organizáciu islamskej spolupráce (OIC), aby v súvislosti s Mursího úmrtím „podnikla nevyhnutné opatrenia“.

Egypt obvinil v stredu Organizáciu Spojených národov (OSN), že sa snaží „spolitizovať“ úmrtie exprezidenta Mursího tým, že vyzýva na „nezávislé vyšetrovanie“.

Hovorca egyptského ministerstva zahraničných vecí Ahmad Háfiz uviedol, že „čo najostrejšie“ odsudzuje výzvu hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Ruperta Colvilla na nezávislé vyšetrovanie Mursího úmrtia. Podľa Háfiza ide o „vedomý pokus spolitizovať prípad prirodzenej smrti“.

Colville v utorok vyhlásil, že „po akomkoľvek náhlom úmrtí vo väzbe musí nasledovať rýchle, objektívne, dôkladné a transparentné vyšetrovanie nezávislým orgánom s cieľom objasniť príčinu smrti“.

OSN vyzvala na nezávislé vyšetrovanie úmrtia Muhammada Mursího

Egyptský exprezident Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Podľa zdroja z lekárskeho prostredia skonal na srdcový záchvat.

Mursí bol členom najväčšej islamistickej organizácie v Egypte, medzičasom zakázaného Moslimského bratstva. Za prezidenta bol zvolený vo voľbách z roku 2012, ktoré boli prvými slobodnými po zvrhnutí dlhoročného autoritárskeho lídra Husního Mubaraka rok predtým.

Po vlne protivládnych demonštrácií v lete 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí. Armáda zatkla Mursího aj mnoho ďalších vodcov Moslimského bratstva, ktoré potom úradne zakázali.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia