Jednou vetou

Egyptský prezident Sísí ku koncu ramadánu omilostil takmer 3500 väzňov

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

foto: TASR/AP

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí udelil amnestiu 3477 väzňom pri príležitosti nadchádzajúceho sviatku prerušenia pôstu. Ide o trojdňovú slávnosť, ktorou sa končí moslimský pôstny mesiac ramadán. Niekoľko stoviek z omilostených sedelo za mrežami pre dlhy. S odvolaním sa na egyptské ministerstvo vnútra o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

Hlava štátu v Egypte udeľuje amnestiu opakovanie, často pri príležitosti národných sviatkov. Omilostenie sa zvykne vzťahovať na študentov a mladých demonštrantov.

Moslimovia na celom svete slávia sviatok íd al-fitr, záver ramadánu

Sísí od nástupu do úradu v roku 2014 nastolil v krajine ťaženie proti svojim islamistickým oponentom a liberálnym aktivistom. Ľudskoprávne organizácie označujú Sísího éru za najhoršie obdobie politických represií v modernej histórii Egypta.

Sísí na svojom oficiálnom konte na Twitteri oznámil, že ministerstvu vnútra dal pokyn na prepustenie všetkých väzňov, ktorí si odpykávali trest za dlžoby. Podľa rezortu vnútra ide o 690 osôb.
Reuters dodal, že dôvod väzenia zvyšných 2787 odsúdených nie je známy, egyptské úrady nezverejnili ani zoznam prepustených.

Naposledy udelil Sísí amnestiu pred mesiacom, keď omilostil viac než 330 mladých ľudí a opozičných aktivistov odsúdených väčšinou za účasť na nezákonných protestoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia