Jednou vetou

Egyptský prezident Sísí sa zložením sľubu ujal mandátu

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

foto: TASR/AP

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v sobotu pred poslancami parlamentu v Káhire zložil sľub a ujal sa úradu hlavy štátu na druhé štvorročné funkčné obdobie. Sísí zvíťazil prezidentských voľbách, ktoré sa v Egypte konali 26.-28. marca. Získal v nich podporu vyše 97 percent voličov.

Jeho jediným vyzývateľom bol málo známy politik Músá Mustafá Músá, ktorého volilo 2,92 percenta voličov. Jeho prihlásenie sa do volieb na poslednú chvíľu sa považovalo za pokus „zachrániť tvár“ Egypta. Podľa agentúry AP všetkých Sísího vážnych rivalov buď zatkli, alebo donútili odstúpiť z volieb. Opozícia vyzvala na bojkot volieb a označila ich za „frašku“.

Egypt: Prípad 555 osôb obvinených zo spolupráce s IS išiel na vojenský súd

Sísí viedol v roku 2013 vojenský prevrat, ktorý zvrhol prvého egyptského demokraticky zvoleného prezidenta – islamistu Muhammada Mursího. Sísího podporovatelia tvrdia, že v Egypte obnovil bezpečnosť po nepokojoch, ktoré nasledovali po povstaní z roku 2011. Vtedy prišiel o moc dlhoročný autokratický prezident Husní Mubarak.

Sísího kritici obviňujú jeho vládu, že sa snaží umlčiavať opozíciu a slobodu médií. Podľa agentúry DPA v minulých mesiacoch Sísího popularita utrpela následkom tvrdých ekonomických reforiem, ktoré postihli väčšinu Egypťanov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia