Jednou vetou

Eiffelovka, ako aj obchody a reštaurácie na Champs-Élysées budú v sobotu zavreté

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Z dôvodu protivládneho protestu, ktorý na sobotu do Paríža zvolalo hnutie "žltých viest", bude v tento deň uzavretá Eiffelova veža. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informoval jej prevádzkovateľ.

Vo svojom vyhlásení vysvetlil, že očakávané demonštrácie, ktoré uplynulý víkend v Paríži prerástli do pouličných zrážok a vandalizmu, „nedovolia zaistiť adekvátne bezpečnostné podmienky“.

Zavretých bude aj okolo desať múzeí v tejto časti Paríža a blízkom okolí. Medzi nimi sú aj galérie Grand Palais a Petit Palais, ktoré sú v blízkosti triedy Champs-Élysées.

V Bruseli bránili maďarskej kampani proti migračnej politike EÚ

Z preventívnych dôvodov zostanú v sobotu zavreté aj obe scény Parížskej národnej opery – Opéra Garnier i Opéra Bastille, ktorá sa nachádza na rovnomennom námestí – v minulosti dejisku mnohých protestných zhromaždení a východiskovom či cieľovom bode protestných pochodov.

Okrem toho veliteľstvo polície v Paríži vyzvalo majiteľov a prevádzkarov obchodov a reštaurácií na triede Champs-Élysées, aby v sobotu – vzhľadom na avizované protesty – svoje podniky neotvárali. Odporučili im zabezpečiť si pred rozbitím vstupné dvere do obchodu i výklady a odstrániť spred obchodov všetky predmety, vrátane záhradných stoličiek a stolov.

Nemenovaný zdroj z ministerstva vnútra pre AFP uviedol, že úrady sa obávajú, že v sobotu dôjde k veľkým násilnostiam. Ich obavy súvisia s indikáciami, že svoju účasť na protestnom zhromaždení avizovali tak krajne ľavicoví, ako aj krajne pravicoví radikáli.

Vo Švédsku sa začali mierové rozhovory s cieľom ukončiť konflikt v Jemene

Minulú sobotu demonštranti v uliciach centra Paríža rozbíjali výklady obchodov, podpálili niekoľko áut a spôsobili požiar v šiestich budovách.

Francúzske médiá poznamenali, že ani ústretový krok vlády prezidenta Emmanuela Macrona, ktorá odvolala zámer na zvýšenie cien pohonných látok nepovažujú organizátori za dostatočný na to, aby odvolali sobotňajší protest. Podľa médií v súvislosti s protestom bude do služby povolaných 65.000 príslušníkov policajných zložiek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia