Jednou vetou

EK ponúka Babišovi tri možnosti, ako by mohol vyriešiť konflikt záujmov

Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger ponúkol českému premiérovi Andrejovi Babišovi tri možnosti, akými by sa mohol vyhnúť konfliktu záujmov v súvislosti s firmou Agrofert.

Mal by sa od Agrofertu odstrihnúť, alebo nezasahovať do rozhodnutí spojených s dotáciami, alebo koncern prestane brať dotácie. Vyplýva to z neverejného listu Oettingera, z ktorého citoval v sobotu večer český týždenník Respekt.

Na Ukrajine vznikla nezávislá pravoslávna cirkev, vedie ju metropolita Jepifanij

List podľa Respektu potvrdzuje, že podľa Európskej komisie je český premiér minimálne od augusta v nepovolenom konflikte záujmov, keď sa ako politik podieľa na rozdeľovaní dotácií a zároveň má prostredníctvom Agrofertu z dotácií osobný prospech.

„Ako jediný beneficient zvereneckých fondov, do ktorých boli prevedené vaše akcie spoločnosti Agrofert a skupiny Agrofert, máte záujem na ekonomickom úspechu týchto podnikov,“ píše sa v úvode listu.

Prvou možnosťou je podľa Oettingera odstrániť všetky väzby – Babišove i jeho rodiny – na Agrofert. Zverenecké fondy by mali podľa listu fungovať len vtedy, keby sa pretvorili na takzvané „slepé trusty“, a keby Babiš ani jeho rodina nemali žiadnu možnosť zistiť, čo v trustoch je.

Druhou možnosťou, ako vyriešiť konflikt záujmov, je zaistiť, aby Agrofert prestal prijímať dotácie z európskych fondov. Kým prvá možnosť nie je podľa Respektu príliš reálna, druhá alternatíva by sa „dala v praxi naopak zariadiť a skontrolovať veľmi jednoducho“.

Prepustili štyroch členov rodiny útočníka zo Štrasburgu

Podľa tretej ponúkanej alternatívy by sa Babiš mal zdržať účasti na rozhodnutiach, ktoré se týkajú jeho osobného zájmu.

V tomto prípade by mal Babiš odstúpiť z českej Rady pre europské štrukturálne a investičné fondy, nezúčastniť sa žiadneho rozhodovania ani komunikácie v oblastiach, na ktorých by mohol cez Agrofert profitovať, a nominovať za seba v takýchto rozhodnutiach niekoho iného.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu sa vo štvrtok zhodli, že Európska komisia by mala pozastaviť vyplácanie všetkých finančných prostriedkov EÚ podnikateľskému impériu Babiša a vymôcť navrátenie všetkých neoprávnene vyplatených prostriedkov z európskeho rozpočtu. Český premiér s uznesením nesúhlasí.

Na protestoch vo Francúzsku sa zúčastnilo odhadom 66-tisíc „žltých viest“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia