Jednou vetou

EK zažaluje šesť členských krajín EÚ za priveľké znečistenie ovzdušia

Ilustračné foto

energia.sk

Európska komisia (EK) zažaluje šesť členských štátov na Súdnom dvore EÚ pre prekročenie hraničných hodnôt znečistenia ovzdušia a absenciu adekvátnych opatrení. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bruseli eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybolov Karmenu Vella.

Podľa jeho slov je rozhodnutie podať žalobu na Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Rumunsko, Taliansko a Veľkú Britániu dôsledkom dlhoročného konania pre porušovanie záväzkov, ktoré vstúpilo do tretej, záverečnej fázy.

„Rozhodnutie zažalovať členské krajiny na Súdnom dvore EÚ padlo v mene Európaniek a Európanov. Stále sme hovorili, že táto komisia je komisiou ochrannou a toto rozhodnutie to dokazuje,“ vyhlásil Karmenu Vella. Informácie priniesli internetové vydanie denníka Bild i tlačová agentúra MTI.

Dieselová aféra nesmie podľa Merkelovej brániť automobilkám v investíciách

Podľa nemeckého periodika je za žalobou privysoká hodnota oxidu dusnatého – dôsledok značného množstva motorových vozidiel využívajúcich naftu – v naposledy 66 nemeckých mestách, v najvyššej miere v Hamburgu, Mníchove, Stuttgarte a Kolíne nad Rýnom.

Nemecko navyše dostalo od EK varovanie v súvislosti s váhavou reakciou na dieselový škandál automobilky Volkswagen.

MŽP: Zistenia NKÚ o kvalite ovzdušia nás neprekvapili, pracujeme na zlepšení

V prípade troch z ďalších piatich žalobou dotknutých krajín (Maďarsko, Rumunsko, Taliansko) nejde o vysokú koncentráciu oxidu dusnatého, ale o privysoké hodnoty drobného prachu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia