Jednou vetou

Ekoaktivistke povolili vstup do Poľska, v Katoviciach bude protestný pochod

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Ekologické združenie Climate Action Network (CAN) v sobotu oznámilo, že jeho aktivistke Zanne Vanrenterghemovej povolili vstup do Poľska, ale pred tým ju zastavila pohraničná stráž na hranici Poľska s Českou republikou a ako dôvod uviedla nekonkretizované bezpečnostné hrozby.

Vanrenterghemová, ktorá podľa skorších výrokov poľských úradov predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť, organizovala minulý víkend v Bruseli veľký protest.

Ruddová: Ak parlament dohodu o brexite odmietne, stať sa môže všeličo

Združenie CAN zastrešujúce stovky ekologických organizácií z celého sveta uviedlo, že poľské úrady nakoniec dali aktivistke Vanrenterghemovej, pôsobiacej v Belgicku, povolenie, aby mohla pokračovať v sobotu ráno v ceste na konferenciu OSN o zmene klímy v Katoviciach.

Belgický veľvyslanec v Poľsku Luc Jacobs informoval, že poľská pohraničná stráž mu neposkytla žiadne podrobnosti o prípade, ale potvrdil, že Vanrenterghemovú pustili v noci na sobotu do Poľska.

CAN však nemá aktuálne správy o 12 ďalších ekologických aktivistoch, ktorých v posledných dňoch z Poľska deportovali alebo im tam zakázali vstup. CAN už v piatok protestovalo proti týmto deportáciám a označilo ich za „mimoriadne znepokojujúce“.

Prokurátori žiadajú pre bývalého Trumpovho právnika Cohena dlhé väzenie

Podľa environmentálnej skupiny 350.org sa medzi spomínanými 12 aktivistami nachádza šesť aktivistov z Ukrajiny, po dvoch z USA a Nemecka a po jednom z Kirgizska a Gruzínska.

Ochrancovia životného prostredia plánujú podniknúť v sobotu pochod cez Katovice, kde majú delegáti z takmer 200 krajín dvojtýždňovú konferenciu o zabrzdení klimatickej zmeny (COP24), napísala tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia