Jednou vetou

Ekvádorský súd nariadil zatknúť exministra zahraničných vecí Patiňa

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Ekvádorský súd nariadil v piatok zatknúť bývalého ministra zahraničných vecí Ricarda Patiňa, informovala v sobotu agentúra AP.

Patiňo vo videozázname, ktorý zverejnil vo štvrtok na sociálnych sieťach, tvrdí, že je nezákonne stíhaný za výzvu na pokojné protesty proti prezidentovi Lenínovi Morenovi. Uviedol, že už legálne opustil Ekvádor a nachádza sa na „inom území“. Ďalšie podrobnosti neposkytol.

Podľa niektorých médií Patiňo odcestoval najprv do Peru, potom letecky do Mexika. Ekvádorskí prokurátori tvrdia, že exminister opustil Ekvádor prekročením pozemnej hranice v stredu po tom, čo sudca odmietol ich žiadosť o jeho zatknutie.

Povedali, že sudca, ktorý ich žiadosť zamietol, je teraz vyšetrovaný. Príkaz na zadržanie Patiňa schválil už iný sudca. Prokurátori uviedli, že požiadali Interpol, aby pomohol zadržať Patiňa za to, že vlani vyzýval ľudí, aby obsadili verejné inštitúcie a uzavreli cesty.

AP poznamenala, že Patiňo je spojencom exprezidenta Rafaela Correu, ktorý v roku 2012 udelil politický azyl zakladateľovi organizácie WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Toho britská polícia zatkla 11. apríla na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Correa následne označil Morena za zradcu.

Na streche islamskej školy v Bangladéši upálili študentku

Najväčším zradcom v histórii Ekvádora a Latinskej Ameriky je Lenín Moreno, ktorý povolil britskej polícii vstúpiť na naše veľvyslanectvo v Londýne a zatknúť Assangea,“ napísal Correa na Twitteri. Correa zdôraznil, že Assange „nie je len držiteľom azylu, ale tiež ekvádorským občanom“. Ľavičiar Rafael Correa stál na čele Ekvádoru v rokoch 2007-2017, Moreno bol vtedy jeho viceprezidentom.

Od roku 2017 žije Correa so svojou rodinou neďaleko Bruselu, v Belgicku požiadal aj o azyl. Na bývalého prezidenta je v jeho vlasti vydaný zatykač na základe podozrení, že sa podieľal na únose jedného z tamojších politikov. Correa obvinenia popiera.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia