Jednou vetou

Emeritný pápež Benedikt XVI vyjadril podporu pápežovi Františkovi

Na archívnej snímke z 8. decembra 2015 emeritný pápež Benedikt XVI. počas omše vo Vatikáne

foto: TASR/AP

Emeritný pápež Benedikt XVI vyjadril podporu pápežovi Františkovi a dištancoval sa od ultrakonzervatívneho krídla katolíckej cirkvi, ktoré súčasného pontifika často odmieta ako príliš liberálneho. Vo štvrtok o tom informovala agentúra DPA.

Ultrakonzervatívne sily v cirkvi vnímajú podľa agentúry Františka často ako „heretika“ pre jeho liberálny postoj k rozvodom, pričom emeritný pápež Benedikt XVI je pre mnohých z nich skutočným obrancom viery.

Pápež František ocenil pomoc, ktorú Mexičania poskytujú migrantom

Avšak vo vzácnom interview pre týždenník talianskeho denníka Corriere della Sera, 92-ročný bývalý pontifik zdôraznil, že „je len jeden pápež, a to František“.

„Jednota (katolíckej) cirkvi bola po celé stáročia vždy ohrozovaná. Bolo to tak počas celej jej histórie. Vojna, vnútorné rozbroje, odstredivé sily aj hrozba schizmy,“ uviedol Benedikt XVI.

Pápež v mene cirkvi požiadal Rómov o odpustenie za diskrimináciu

„Nakoniec však pocit, že cirkev je a musí byť jednotná, vždy prevážil. Jednota bola vždy silnejšia ako napätie a vnútorné konflikty,“ dodal.

Benedikt XVI., ktorý sa vzdal funkcie ako prvý pápež za takmer 600 rokov, sa po odstúpení utiahol do kláštora vo vatikánskych záhradách. Tam žije v ústraní, prijíma však občasných návštevníkov, medzi ktorými nechýba ani jeho nástupca, pápež František.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia