Jednou vetou

EP vypočúvaním Šefčoviča spustil proces preverovania budúcich eurokomisárov

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič prichádza na vypočúvanie v Európskom parlamente 30. septembra 2019.

foto: TASR/AP

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič predstúpil v pondelok v Bruseli, ako prvý z dezignovaných členov budúcej Európskej komisie (EK), pred poslancov Európskeho parlamentu (EP). Ide o súčasť procesu verejných vypočúvaní, ktorého cieľom je preskúmať pripravenosť, schopnosti a morálnu integritu všetkých nominantov na pôsobenie v exekutíve EÚ.

Šefčovič, ktorý bol poverený riadením agendy medziinštitucionálnych vzťahov a strategického dohľadu, sa podľa harmonogramu schváleného Konferenciou predsedov EP postavil pred europoslancov o 14.30 h miestneho času.
Jeho „grilovanie“, ako proces vypočúvaní označujú médiá, by malo potrvať do 17.30 h.

Hlavnými výbormi EP, ktoré majú na starosti vypočúvanie Šefčoviča, sú Výbor pre ústavné veci (AFCO) a Výbor pre právne veci (JURI). O možnosť zúčastniť sa vypočúvania okrem toho požiadali aj členovia Výboru pre petície (PETI) a Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE).

Výbor JURI definitívne odmietol Trócsányiho a Plumbovú za eurokomisárov

V pondelok si europoslanci okrem Šefčoviča vypočujú aj írskeho nominanta Phila Hogana, ktorý bol poverený obchodnou agendou a bulharskú kandidátku Mariju Gabrielovú, ktorá bude zodpovedať za inovácie a otázky mládeže. Ich vypočúvanie je na programe od 18.30 do 21.30 h.

Na verejnom vypočúvaní sa môžu zúčastniť aj slovenskí europoslanci. Výbory JURI a PETI nemajú slovenské zastúpenie, vo výbore AFCO sú ako náhradníci Miroslav Číž (Smer-SD) a Vladimír Bilčík (Spolu-OD). Členom výboru ITRE je Robert Hajšel (nominant Smer-SD), náhradníkmi sú Ivan Štefanec (KDH) a Martin Hojsík (PS).

Šefčovič pred osobným vypočutím v EP musel odpovedať na písomné otázky

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič predstúpil v pondelok poobede v Bruseli ako prvý z dezignovaných členov budúcej Európskej komisie (EK) pred poslancov Európskeho parlamentu (EP) v rámci procesu verejného vypočúvania.

Vypočúvaniu predchádzala písomná komunikácia, v rámci ktorej musel odpovedať na otázky členov Výboru pre ústavné veci (AFCO), Výboru pre právne veci (JURI), Výboru pre petície (PETI) a Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE).

V písomnej časti musel najskôr odpovedať na všeobecné otázky týkajúce sa jeho motivácie, osobnej kvalifikácie a skúseností potrebných pre výkon funkcie eurokomisára. Šefčovičovi bola pridelená agenda medziinštitucionálnych vzťahov a strategického dohľadu.

Von der Leyenová bude musieť nájsť za Plumbovú a Trócsányiho náhradu

V konkrétnejšej rovine musel objasniť, ako si predstavuje spoluprácu s EP, pričom europoslancov zaujímal jeho názor na právo EP prekladať legislatívne iniciatívy a právo vyšetrovať rôzne kauzy.

Zákonodarnú iniciatívu prisľúbila poslancom Ursula von der Leyenová krátko po potvrdení do funkcie budúcej šéfky EK. V oblasti vyšetrovania je EP veľmi aktívny, čo zistili aj Slováci po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď sa viacero vyšetrovacích komisií EP zaujímalo o priebeh vyšetrovania tejto kauzy a tiež o problémy spojené s čerpaním agrodotácií.

Poslanci Šefčovičovi pripomenuli, že EK by mala oveľa rýchlejšie reagovať na podnety poslancov EP a to hlavne z najvyššej politickej úrovne, z kolégia komisárov, čo by malo potvrdiť osobitné partnerstvo medzi oboma inštitúciami. Značný priestor mala otázka týkajúca sa lepšej regulácie pri tvorbe európskeho práva.

Šefčovič si v októbri zopakuje rokovania o dodávkach plynu s Moskvou a Kyjevom

Odpovedať musel aj na otázky spojené s umelou inteligenciou (UI), kde existujú obavy spojené s praktickými dôsledkami nástupu UI pre súčasné modely zamestnania, vzdelávania a podnikateľskú činnosť.

V neposlednom rade musel odpovedať na otázky spojené s nárastom petícií občanov EÚ, ktorí nie sú spokojní s uplatňovaním alebo vykonávaním právnych predpisov Únie.

Väčšina dezignovaných eurokomisárov dostala po päť písaných otázok, Šefčovič musel odpovedať na súbor osem otázok s rôznymi podotázkami.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím