Jednou vetou

Epidémia eboly v KDR nie je medzinárodnou hrozbou

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dospela v piatok k záveru, že epidémia eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) nepredstavuje hrozbu medzinárodného rozmeru, hoci sa potvrdené prípady vyskytli aj v susednej Ugande. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Krízový výbor WHO vyhlásil, že súčasná epidémia eboly je „stavom zdravotného ohrozenia v KDR a danom regióne“, zatiaľ však nemôže byť považovaná za „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného záujmu“.

Hasiči zachránili z horiaceho zvieracieho útulku 300 mačiek

Generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý prišiel sledovať odozvu na epidémiu priamo do KDR, vyhlásil, že usmernenie výboru prijíma.

„Hoci táto epidémia v tejto chvíli nepredstavuje celosvetový stav zdravotného ohrozenia, chcem zdôrazniť, že (pre zasiahnutých ľudí) vo veľkej miere stavom ohrozenia je,“ povedal Tedros pred novinármi.

Spomínaný výbor WHO, vytvorený v roku 2005, použil označenie „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného záujmu“ doteraz len štyrikrát.

Týkalo sa to pandémie tzv. prasacej chrípky z roku 2009, rozšírenia vírusu detskej obrny z roku 2014, epidémie eboly v západnej Afrike z rokov 2014 – 2016 a rozšírenia vírusu zika z roku 2016.

Polícia našla v súkromnom dome 130 migrantov

Vyhlásenie súčasnej epidémie eboly v KDR za takýto stav zvažovali členovia výboru už po tretíkrát. Vysoko nákazlivá vírusová krvácavá horúčka sa začala v tejto časti Afriky opäť šíriť vlani v auguste, odkedy jej podľahlo vyše 1400 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia