Erdogan chce urovnať napäté vzťahy s európskymi krajinami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že chce napraviť napäté vzťahy s niektorými európskymi krajinami. Vyhlásil, že Turecko musí "znížiť počet (svojich) nepriateľov a zvýšiť počet priateľov". Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vo vyjadreniach zverejnených tureckým denníkom Hürriyet Erdogan označil lídrov Nemecka, Holandska a Belgicka za „starých priateľov“ a vzájomné kontakty z poslednej doby zhodnotil ako „celkom dobré“.

Turecký prezident Erdogan varoval EÚ pred uvalením sankcií na Ankaru

Poznamenal pritom, že predstavitelia uvedených krajín, rovnako ako Turecko, odmietajú nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

Napätie medzi Ankarou a viacerými európskymi krajinami eskalovalo po tom, ako tamojšie úrady zabránili tureckým ministrom, aby tam uskutočnili politické zhromaždenia pred aprílovým ústavným referendom v Turecku.

Turecký prezident Erdogan označil sýrskeho prezidenta Asada za teroristu

Erdogan následne ostro kritizoval svojich európskych partnerov a opakovane ich obviňoval z rasizmu, podpory terorizmu a prirovnával ich k nacistom.

Európske štáty zase poukazovali na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania ľudských práv a demokratických princípov v Turecku, pripomína agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie