Jednou vetou

Erdogan dal nahrávky Chášukdžího vraždy Rijádu, Parížu, Washingtonu a ďalším

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecko poskytlo nahrávky súvisiace s vraždou saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího z 2. októbra aj Rijádu, Parížu, Washingtonu a ďalším metropolám, oznámil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 „Nahrávky sme odovzdali, dali sme ich Saudskej Arábii, dali sme ich Washingtonu, Nemcom, Francúzom, Angličanom,“ uviedol Erdogan v televíznom prejave.

Podľa tureckých úradov Chášukdžího zavraždili 2. októbra hneď po príchode na saudskoarabský konzulát v Istanbule, kde si chcel prevziať dokumenty potrebné na sobáš s jeho tureckou snúbenicou.

Vo Francúzsku sa začal víkend spomienok na koniec prvej svetovej vojny

Turecko tvrdí, že Chášukdžího po vstupe na konzulát zaškrtili a rozštvrtili členovia vražedného komanda vyslaného zo Saudskej Arábie. Turecké médiá tiež priniesli správy, podľa ktorých jeho telo bolo zrejme chemicky „rozpustené“. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený.

Saudskoarabskí činitelia teraz označujú vraždu novinára za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci. Chášukdží bol kritikom vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia