Jednou vetou

Erdogan navštívil Venezuelu, zastal sa Madura

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval v pondelok na svoju prvú oficiálnu návštevu Venezuely.

Na ekonomickom fóre v Caracase sa stretol so svojím venezuelským partnerom Nicolásom Madurom. Po tejto schôdzke podpísali predstavitelia vlád oboch krajín osem dohôd o spolupráci v obchode, energetike, obrane a ďalších oblastiach, informovali agentúry DPA a AFP.

Trump žiada pre svojho bývalého právnika dlhoročný trest väzenia

Vo svojom prejave na ekonomickom fóre Erdogan kritizoval sankcie uvalené na Madura a ďalších popredných predstaviteľov Venezuely zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín. Ich cieľom je vyvinúť tlak na Venezuelu, aby sa vrátila k demokratickým štandardom.

„Obchodné obmedzenia a jednostranné sankcie sú zlá cesta,“ povedal Erdogan. „Nemôžete potrestať celý ľud len preto, aby sa vyriešili politické nezhody.“

Erdogan ešte predtým položil veniec k hrobke zakladateľa Venezuely Simona Bolívara. Maduro mu pri tejto príležitosti venoval repliku meča revolučného vodcu.

Vo Viedni rokovali predsedovia parlamentov Rakúska a Slovenska

Venezuelu sužuje hospodárska kríza od roku 2014, keď sa prepadli ceny ropy. V jej dôsledku už krajinu opustili približne dva milióny obyvateľov. Táto juhoamerická krajina s bohatými ložiskami ropy trpí vážnym nedostatkom potravín, liekov a ďalších základných tovarov.

Maduro navštívil Turecko v júli 2017, keď sa zúčastnil na inaugurácii Erdogana.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia