Jednou vetou

Erdogan opäť zverejnil zábery z útoku na Novom Zélande

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nechal vo štvrtok opäť premietať na verejnosti úryvky z videozáznamu zachytávajúceho minulotýždňovú masakru v mešitách na Novom Zélande, ktorý zhotovil samotný útočník. Erdogan to urobil i napriek tomu, že do Turecka vycestoval minister zahraničných vecí Nového Zélandu, kde sa vláda snaží šírenie týchto záberov zastaviť.

Počet obetí potopeného trajektu na rieke Tigris stúpol na 71

Kontroverzné ukážky použil prezident na predvolebnom mítingu v meste Eskišehir, a to v rámci kritizovania opozície za to, že údajne nevníma „celkový obraz“ a hrozby voči Turecku.

Úryvky z videozáznamu zachytávajúceho streľbu v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktorá je pripisovaná austrálskemu pravicovému extrémistovi, sa objavili aj na predošlých mítingoch v rámci Erdoganovej kampane pred komunálnymi voľbami v Turecku.

Prezident vyvolal pobúrenie v zahraničí aj súvisiacim výrokom, že protimoslimsky ladení Austrálčania a Novozélanďania navštevujúci Turecko sa môžu vrátiť v rakvách ako ich starí otcovia, ktorí bojovali v bitke o Gallipoli (1915 – 1916).

Česká pašeráčka drog sa proti verdiktu odvolá, oznámil jej právnik

Austrálsky premiér Scott Morrison označil Erdoganove slová za „veľmi urážlivé“, podľa hovorcu tureckého prezidenta však boli „vytrhnuté z kontextu“. Canberra vo štvrtok konštatovala pokrok v úsilí o urovnanie tejto roztržky.

Novozélandský minister zahraničných vecí Winston Peters odcestoval ešte v stredu do Turecka, aby objasnil situáciu okolo kontroverzného videozáznamu i Erdoganovho výroku. Útok v Christchurchi z minulého piatka s vyžiadal 50 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie