Jednou vetou

Erdogan plánuje v máji predvolebný míting v Európe

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan plánuje v máji uskutočniť predvolebný míting v Európe, informovala v utorok agentúra DPA.

Erdogan odmietol spresniť, v ktorej krajine sa zhromaždenie má konať. Členom svojej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v Ankare však povedal, že udalosť je plánovaná pre krytý športový areál.

„V máji uskutočníme svoj prvý míting v krytej športovej aréne v Európe, s Božou vôľou. Všetky prípravy sú dokončené. Zatiaľ nechcem povedať, ktorá je to krajina,“ vyhlásil Erdogan.

Vlani počas kampane pred referendom, ktoré malo za cieľ posilniť úrad tureckého prezidenta, sa Erdogan dostal do potýčky s európskymi lídrami v súvislosti s úsilím AKP zorganizovať mítingy v Európe, kde žije rozsiahla turecká diaspóra. Nemecko, Holandsko a Rakúsko vydalo na takéto podujatia zákaz.

Turecký parlament odhlasoval v piatok konanie predčasných volieb, ktoré budú 24. júna, viac ako rok pred riadnym termínom. Parlament tak splnil výzvu Erdogana na usporiadanie predčasných volieb, ktoré sa budú konať v čase pretrvávajúceho výnimočného stavu v krajine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia