Jednou vetou

Erdogan po útokoch na sýrskych Kurdov: Zabili sme 800 teroristov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: TASR/AP

V enkláve Afrín na severozápade Sýrie bolo zabitých už približne 800 teroristov, vyhlásil vo štvrtok turecký Recep Tayyip Erdogan.

„Samozrejme, toto číslo sa do večera zvýši,“ povedal Erdogan podľa agentúry Anadolu v prezidentskom komplexe na stretnutí s domácou mládežníckou nadáciou.

Agentúra Anadolu ešte predtým uviedla, že tureckí vojaci spolu so spojeneckými sýrskymi silami vytlačili kurdských bojovníkov z ďalšej dediny v enkláve Afrín. Vo štvrtok vraj ovládli dedinu Ali Kar ležiacu na severe enklávy. Ďalšie podrobnosti o bojoch Anadolu nezverejnila. Uviedla však, že celkovo 27 „lokalít“ v Afríne – 20 dedín a sedem vrchov – sa od spustenia operácie Olivová ratolesť dostalo pod tureckú kontrolu.

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) začali ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín 20. januára. Ankara ňou nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.

Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku, kde bojuje za väčšiu autonómiu, zakázaná.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia