Jednou vetou

Erdogan ponúka Trumpovi pracovnú skupinu na posúdenie ruských rakiet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a americký prezident Donald Trump

foto: koláž hlavne.sk/TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu telefonoval so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, pričom mu zopakoval ponuku zriadiť pracovnú skupinu, ktorá by posúdila rozhodnutie Ankary kúpiť ruský systém protivzdušnej obrany S-400.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi týmito spojencami zo Severoatlantickej aliancie. USA už aj pohrozili sankciami, pripomína agentúra AFP.

Turecko s ponukou na zriadenie pracovnej skupiny prišlo už v apríli, ale zatiaľ nedostalo žiadnu odpoveď.  Obaja prezidenti sa dohodli, že sa stretnú na okraj summitu G20, ktorý sa uskutoční na konci júna v japonskej Osake.

Rusi školia tureckú armádu na S-400, Ankara sa pripravuje na americké sankcie

Washington tvrdí, že prítomnosť ruského systému protivzdušnej obrany v Turecku by ohrozovala západné vojenské systémy a mohla by tiež ohroziť účasť Turecka v programe výroby amerických stíhačiek F-35, pre ktoré dodáva určité komponenty.

Erdogan je však neoblomný a tvrdí, že nákup ruského systému je „hotová vec“. Turecký minister obrany Hulusi Akar minulý týždeň uviedol, že Ankara už vyslala do Ruska svojich vojakov na školenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia