Jednou vetou

Erdogan sa vyhlásil za víťaza prezidentských volieb

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vyhlásil za víťaza nedeľňajších prezidentských volieb v krajine. Urobil tak na základe zatiaľ neoficiálnych výsledkov, informovala agentúra AP.

aktualizované: 22:31

Erdogan podľa nej v rámci televízneho príhovoru z Istanbulu uviedol, že „národ mu zveril zodpovednosť za prezidentský úrad a výkonnú funkciu“, pričom narážal na rozšírené právomoci hlavy štátu po prechode Turecka na nový prezidentský systém vládnutia.

Turecká opozícia označila volebné výsledky v prospech Erdogana za manipuláciu

Erdogan zároveň oznámil víťazstvo Ľudovej aliancie, ktorú vytvorili vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a nacionalistická Strana národného hnutia (MHP), v súbežných parlamentných voľbách. Uvedené zoskupenie bude mať podľa neho „parlamentnú väčšinu“.

Podľa údajov zverejnených tureckou štátnou tlačovou agentúrou Anadolu, ktoré mali zodpovedať stavu po zrátaní väčšiny odovzdaných hlasov, porazil Erdogan v prezidentských voľbách hlavného protikandidáta Muharrema Inceho v približnom pomere 55 ku 29 percentám. V prípade potvrdenia by to znamenalo, že Erdogan bol opätovne zvolený už v prvom kole volieb.

Turecko vyšetruje desať cudzincov, podozrieva ich zo zasahovania do volieb

Turecko vyšetruje desať cudzincov, ktorí podľa podozrení Ankary „zasahovali“ do priebehu nedeľňajších predčasných prezidentských a parlamentných volieb. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.
S odvolaním sa na nemenované zdroje z tureckého ministerstva vnútra Anadolu spresnila, že ide o troch Francúzov, troch Nemcov a štyroch Talianov, ktorí sa vydávali za akreditovaných pozorovateľov.

Guvernér východotureckej provincie Agri podľa agentúry AP objasnil, že občania Francúzska sa s voličmi rozprávali o voľbách, avšak na zozname akreditovaných pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) neboli. Preto si ich úrady predvolali na „vypočúvanie“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia