Jednou vetou

Erdogan sa zaviazal vyhnať kurdské milície zo severnej Sýrie

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v pondelok zaviazal, že jeho krajina vyženie kurdské milície zo severnej Sýrie, ak sa Spojeným štátom nepodarí presvedčiť ich príslušníkov, aby opustili územie na východ od rieky Eufrat.

Túto hrozba vyslovil Erdogan po tom, ako v piatok telefonicky hovoril s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a dohodol sa s ním na účinnejšej vzájomnej koordinácii, čo sa týka operácií oboch krajín v Sýrii, napísala agentúra AFP.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Už v stredu turecký prezident vyhlásil, že jeho krajina začne „o niekoľko dní“ novú vojenskú operáciu proti kurdským militantom východne od rieky Eufrat.

„Hovoril som s Trumpom. Teroristi musia opustiť územie na východ od Eufratu. Ak to neurobia, vyženieme ich,“ prisľúbil Erdogan v pondelok počas televíziou prenášaného prejavu v tureckej centrálnej provincii Konya.

Aj keď Erdogan povedal, že Turecko môže začať operáciu „kedykoľvek“, naznačil, že je ešte priestor na rokovania s USA.

„Keďže sme s Amerikou strategickí partneri, musíme urobiť, čo je nevyhnutné,“ uviedol s tým, že od Trumpa dostal „kladné odpovede“, čo sa týka situácie v severnej Sýrii. Bez ďalších podrobností dodal, že USA „musia splniť svoje sľuby“.

Rozsiahle oblasti severnej Sýrie pri hraniciach s Tureckom ovládajú kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG).

Rusko nebude viesť vojnu proti Ukrajine, sľúbil Lavrov

Ankara tvrdí, že kurdské milície sú napojené na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná. Washington považuje YPG za svojich spojencov v boji proti Islamskému štátu v Sýrii.

Americká podpora pre YPG však narušila vzťahy medzi týmito členskými štátmi NATO, ktoré sa zhoršili aj po tom, ako USA zriadili na severe Sýrie pozorovateľské stanovištia, pomocou ktorých by sa malo predchádzať prípadným stretom medzi tureckými vojakmi a YPG.

Turecké sily už viedli dve cezhraničné operácie voči kurdským silám v Sýrii – v roku 2016 a začiatkom roku 2018.

Podarilo sa im vyhnať bojovníkov z YPG z oblasti na západ od Eufratu, ale nešli na východ od tejto rieky – čiastočne aj preto, aby sa vyhli priamej konfrontácii s americkými silami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia