Jednou vetou

Erdogan sľubuje Rakúsku odvetné opatrenia za zatvorenie mešít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil, že prijme opatrenia v reakcii na rozhodnutie Rakúska zatvoriť sedem mešít a vyhnať z nich tureckých moslimských duchovných, ktorých obvinilo z toho, že sú financovaní cudzími krajinami. Informáciu priniesla agentúra DPA.

„Obávam sa, že kroky prijaté rakúskym premiérom vedú svet ku križiackym vojnám s polmesiacom,“ povedal podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu Erdogan v Istanbule.

„Vy spravíte toto a my máme nečinne sedieť? To znamená, že tiež urobíme nejaké kroky,“ 
povedal Erdogan, dodajúc, že západný svet by mal konať spoločne.

Turecký prezident Erdogan pripusil zrušenie výnimočného stavu
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v piatok oznámil tvrdé opatrenia proti politickému islamu, vrátane zatvorenia siedmich mešít podozrivých zo spojenia s tureckými nacionalistami. Kurzov plán tiež zahŕňal varovanie, že takmer štvrtina z 260 moslimských duchovných by mohla čeliť vyhosteniu z Rakúska, keďže sú pod dohľadom kvôli možnému nelegálnemu financovaniu z Turecka.

Vzťahy medzi Rakúskom a Tureckom sa v posledných mesiacoch výrazne zhoršili po tom, ako Kurz nahneval Ankaru tým, že svoju predvolebnú kampaň postavil na obavách z prisťahovalectva a prerušení prístupových rokovaní Turecka s EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia