Jednou vetou

Erdogan: Turecko neodstúpi od zmluvy o nákupe ruského systému S-400

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok oznámil, že Turecko nezruší zmluvu o nákupe systému protivzdušnej obrany S-400 od Ruska aj napriek nátlaku zo strany Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP.

„(S Ruskom) sme uzatvorili dohodu. Sme rozhodnutí. K ničomu takému, ako je odstúpenie od nej, nedôjde,“ povedal Erdogan, ktorého citovala turecká tlačová agentúra Anadolu.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi – spojencami zo Severoatlantickej aliancie. Spojené štáty už aj pohrozili sankciami.

Kathryn Wheelbargerová z amerického ministerstva obrany minulý týždeň uviedla, že ak Turecko nezruší nákup ruského systému protivzdušnej obrany, bude to mať „ničivé“ následky pre spoločný program týkajúci sa vývoja bojových lietadiel typu F-35 a inú vzájomnú spoluprácu.

Turecko a USA vytvoria pre nákup systému S-400 pracovnú skupinu

Podľa slov poprednej predstaviteľky Pentagónu spomínané rozhodnutie Ankary ohrozí schopnosť Turecka pracovať so západnou Alianciou a prinúti Washington uvaliť na krajinu sankcie.

Dodala, že administratíva Spojených štátov, aj keď nechce potrestať Turecko za zmienený nákup, bude musieť k tomuto kroku pristúpiť z dôvodu nesúhlasu Kongresu s rozhodnutím Ankary.

Erdogan v stredu telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Podľa kancelárie tureckého prezidenta diskutovali o predchádzajúcej ponuke Turecka vytvoriť „spoločnú pracovnú skupinu“ s cieľom posúdiť rozhodnutie Ankary kúpiť ruský systém protivzdušnej obrany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia