Jednou vetou

Erdogan: USA a Turecko prekonajú „turbulentné obdobie“ vo vzťahoch

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: TASR/AP

Turecko a Spojené štáty prekonajú "turbulentné obdobie" vo vzájomných vzťahoch, povedal v noci na štvrtok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v New Yorku na turecko-americkej konferencii o investíciách. Informuje o tom agentúra DPA.

„Naše strategické partnerstvo s USA, ktoré doposiaľ prekonalo mnoho ťažkostí, prekoná aj toto turbulentné obdobie,“ citovala Erdogana turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Turecko a Rusko vymedzili hranice demilitarizovanej zóny v Idlibe

Ankara a Washington sa sporia v mnohých otázkach vrátane pretrvávajúceho väznenia amerického protestantského pastora Andrewa Brunsona v Turecku. Ten čelí obvineniam z terorizmu a špionáže.

Turecko a USA, spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO), vzájomne uvalili sankcie na svojich ministrov, ako aj na clá z dovozu. Erdogan predtým zaujal vzdorovitý postoj a obvinil Washington, že vedie „ekonomickú vojnu“.

V najnovších vyjadreniach však najvyšší turecký predstaviteľ zdôraznil, že Ankara je stále „optimistická“ ohľadne budúcnosti politických a obchodných väzieb s USA. Turecko podľa neho zostáva otvorené ekonomike voľného trhu a zlepšovaniu prostredia pre investície.

Obchodná vojna môže podporiť čínsku ekonomiku a poškodiť USA, tvrdí ECB

Erdogan však využil príležitosť na kritizovanie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa za „využívanie obchodných otázok ako prostriedku“ na dosahovanie politických cieľov.

Americká vláda už viackrát vyzvala na prepustenie občanov zadržiavaných v USA vrátane pastora Brunsona, ktorý je v súčasnosti v domácom väzení v provincii Izmir a pred súd sa postaví 12. októbra.

Turecký prezident vo štvrtok podľa očakávaní pricestuje na štátnu návštevu Nemecka, kde má na pláne aj schôdzku so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia