Jednou vetou

Erdogan: USA stratili úlohu sprostredkovateľa na Blízkom východe

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty stratili svoju úlohu sprostredkovateľa v sporoch na Blízkom východe. Vyjadril sa tak v deň, keď sa Washington pripravuje oficiálne presťahovať svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema.

V prejave v britskom think-tanku Chatham House v Londýne zopakoval, že odmieta rozhodnutie USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

V Jeruzaleme sa objavili prvé dopravné značky s nápisom Ambasáda USA

V inom vyhlásení, ktoré vydal ešte v nedeľu večer, Erdogan podľa agentúry AP uviedol, že USA si nevážia „právo a spravodlivosť“ a ignorujú medzinárodné spoločenstvo. Podľa neho je presťahovanie veľvyslanectva do Jeruzalema krokom, ktorý predstavuje „odmenu“ izraelskej vláde, aj keď to podkopáva úsilie na vyriešenie desaťročia trvajúceho konfliktu a trestá Palestínčanov.

„Dejiny a ľudstvo nikdy neodpustia krivdy spáchané na našich palestínskych bratoch,“ uviedol turecký prezident vo vyhlásení.

Erdogan začal v nedeľu trojdňovú návštevu Británie, ktorú označil za „spojenca, strategického partnera a skutočného priateľa“ Ankary.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia