Erdogan vyzval štáty OSN, aby podporili rezolúciu o Jeruzaleme

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a džibutský prezident Ismail Omar Guellleh na spoločnej tlačovke. Ankara, 19. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v utorok všetky členské krajiny Organizácie Spojených národov, aby na pôde Valného zhromaždenia OSN podporili nezáväznú rezolúciu požadujúcu odvolanie rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadne štatútu Jeruzalema. Informovala o tom agentúra AP.


Prezident Trump 6. decembra oznámil, že sa rozhodol uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahovať tam veľvyslanectvo USA z Tel Avivu. Jeho krok vyvolal pobúrenie v arabskom svete i kritické reakcie zo strany západných spojencov USA.

Turecko otvorí svoje veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme, vyhlásil Erdogan

„Vyzývam všetky členské krajiny OSN, aby hájili historický štatút Jeruzalema (na pôde 193-členného Valného zhromaždenia OSN),“ povedal turecký prezident, ktorý je považovaný za jedného z najhlasnejších kritikov Trumpovho vyhlásenia.

Erdogan to povedal počas spoločnej tlačovej konferencie s džibutským prezidentom Ismailom Omarom Guelllehom.

USA vetovali rezolúciu proti Trumpovmu rozhodnutiu o Jeruzaleme

Vyjadril sa takto deň po tom, ako Spojené štáty vetovali obdobnú rezolúciu v Bezpečnostnej rade OSN. Za toto uznesenie, ktoré predložil Egypt, hlasovalo 14 z 15 členov Bezpečnostnej rady, čo samotný Erdogan označil za „dôležitý a zmysluplný“ krok.

V meste Jeruzalem, najmä v jeho východnej časti, sa nachádzajú lokality významné pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Izrael vždy považoval Jeruzalem za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú východný Jeruzalem – obsadený Izraelom od roku 1967 – ako metropolu pre svoj budúci nezávislý štát.

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok