Jednou vetou

ESĽP po rokoch odmietol sťažnosť proti zatopeniu historického mesta v Turecku

Ilustračné foto

TASR/AP

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu sa nebude stavať proti zámeru zatopiť turecké mesto Hasankeyf s 12.000-ročnou históriou, k čomu má dôjsť v dôsledku výstavby novej priehrady na rieke Tigris. Sťažnosť skupiny tureckých intelektuálov a akademikov odmietol vo štvrtok ako neprípustnú, informovala tlačová agentúra DPA.

Sťažovatelia požadovali zastavenie výstavby priehrady Ilisu, ktorá prebieha v juhovýchodnej časti Turecka. Argumentovali tým, že zmiznutie starobylého mesta a tamojších artefaktov pod hladinou vodnej nádrže bude predstavovať porušenie práva nadchádzajúcich generácií na vzdelanie.

V kauze úniku kalu v maďarskej Ajke odsúdili desiatich obvinených

Sudcovia v Štrasburgu sa s týmto názorom nestotožnili. Z ustanovení Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd totiž podľa nich nemožno odvodiť individuálne právo na ochranu jednotlivých kultúrnych pamiatok.

Na vydanie príslušného rozhodnutia potreboval súd 13 rokov, pripomenula DPA. Nemenované zdroje agentúry vo štvrtok uviedli, že Hasankeyf má byť zatopený už v júni tohto roka.

Výbor EP pre zahraničné veci odporúča ukončiť prístupové rokovania s Tureckom

Priehrada Ilisu blízko turecko-sýrskej hranice bude po dobudovaní jednou z najväčších v Turecku. Odporcovia diela tvrdia, že priehrada zaplaví desiatky miest v oblasti obývanej prevažne kurdskou menšinou a zničí archeologické pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty. Turecká vláda zase tvrdí, že nová priehrada ako súčasť širšieho projektu prispeje k rozvoju daného regiónu, keďže vytvorí pracovné miesta, dodatočný zdroj elektrickej energie a možnosť zavlažovať poľnohospodársku pôdu.

Pre obyvateľov Hasankeyfu budujú nové obydlia na inom mieste, zatiaľ čo vybrané historické stavby takisto presúvajú do bezpečia. Mesto Hasankeyf na rieke Tigris bývalo dôležitou križovatkou karavánových ciest medzi Indiou, Čínou a oblasťou Stredomoria a určitý čas aj významným sídlom vládcov. Rimania ho nazývali Cephe, Gréci Kephe, Byzantínci Kiphas a Arabi, ktorí ho dobyli v 7. storočí n.l., mu dali meno Hisn Kajfa.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína