Jednou vetou

Estónska prezidentka dúfa, že rokovania s Putinom podporia dvojstranný dialóg

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová

foto: TASR/AP

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová dúfa, že jej schôdzka so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, naplánovaná na 18. apríla v Moskve, podporí dvojstranný dialóg.

„Dúfam, že to povedie k dialógu, ktorý bude čo najúprimnejší a bude zahŕňať všetky úrovne, nielen prezidentskú,“ uviedla Kaljulaidová v piatkovom rozhovore pre estónsku verejnoprávnu televíziu ERR, z ktorého citovala agentúra TASS.

Porošenko v Berlíne: Ukrajina je pripravená brániť Európu pred Ruskom

„Myslím si, že sa budeme snažiť zamerať na témy, ktoré by mohli byť prospešné pre našich ľudí v ich každodennej praktickej komunikácii. Najmä na projekty pre ďalšie rozpočtové obdobie EÚ. Je to jedno z odvetví, kde môžeme určite komunikovať. Mnohí naši študenti sú v Rusku. Naši ľudia tam chodia, mnohí z nich tam majú príbuzných. Máme veľa praktických rutinných tém na diskusiu,“ povedala Kaljulaidová. To, že sa stretne s Putinon, označila za „dobré znamenie“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre estónsky denník Postimees ešte skôr uviedol, že Putin sa na schôdzke s Kaljulaidovou pokúsi zmierniť obavy Estónska v oblasti bezpečnosti.

Rusko zaradilo ukrajinského exministra obrany na medzinárodný zoznam hľadaných

Peskov dodal, že cieľom stretnutia je „spoznať sa navzájom a diskutovať o naliehavých otázkach“, takže praktické rozhodnutia by sa nemali očakávať.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi