Jednou vetou

Estónsko sa stopercentne hlási k EÚ, ubezpečil šéf kritizovanej vlády

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Staronový estónsky premiér Jüri Ratas deklaroval v stredu jednoznačne proeurópske zameranie svojej vlády, ktorá sa stala terčom kritiky vzhľadom na skutočnosť, že jej súčasťou je euroskeptická, pravicovo-populistická strana. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Podľa Ratasovho vyjadrenia, ktoré odznelo počas jeho návštevy susedného Lotyšska, je Estónsko „dnes stopercentne oddané Európskej únii“. „Podporujeme jednotu EÚ. Toto je oficiálny postoj našej vlády a aj naša každodenná práca,“ ubezpečil premiér.

Novú vládnu trojkoalíciu v Estónsku, ktorá sa ujala moci v apríli, tvoria Ratasova stredoľavicová Estónska strana stredu (EK), konzervatívna strana Isamaa (Vlasť) a pravicovo-populistická Estónska konzervatívna ľudová strana (EKRE). Každá z týchto strán, ktoré majú v 101-člennom parlamente dokopy 56 kresiel, obsadila päť ministerských postov.

V sprisahaní proti Trumpovi bolo aj veľvyslanectvo USA v Kyjeve

Ide o prvý prípad, keď sa euroskeptici dostali do vlády v Estónsku, ktoré je členom EÚ i NATO. EKRE vyzýva na referendum o vystúpení z EÚ, vzhľadom na hlbokú nedôveru voči Rusku však dôrazne podporuje členstvo v NATO. V súvislosti s nadchádzajúcimi eurovoľbami dúfa, že sa jej podarí vytvoriť spojenectvo s inými podobne zameranými subjektmi v Európskom parlamente. V utorok pozvala na návštevu Estónska francúzsku krajne pravicovú političku Marine Le Penovú.

V Lotyšsku, ktoré navštívil ako prvé po najnovšom volebnom úspechu, Ratas pozvanie Le Penovej nijako nekomentoval.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu