Jednou vetou

Estónsko si kvôli incidentu v Azovskom mori predvolalo ruského veľvyslanca

Ilustračné foto

TASR/AP

Estónske ministerstvo zahraničných vecí si v stredu v súvislosti s nedeľňajším incidentom v Kerčskom prielive predvolalo ruského veľvyslanca, ktorého vyzvalo na okamžité prepustenie zadržaných ukrajinských námorníkov a vydanie ukrajinských lodí. Informovala o tom agentúra Interfax.

Ministerstvo zahraničných vecí tiež zdôraznilo, že „Rusko musí lodiam Ukrajiny i ďalších krajín v súlade s medzinárodným právom zaručiť slobodnú plavbu“ cez Kerčský prieliv a v oblasti Azovského mora.
Podnetom na predvolanie ruského veľvyslanca bol incident v Azovskom mori spred troch dní, keď ruská pobrežná stráž použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám. Ukrajinských námorníkov vzali ruské úrady po výsluchoch do väzby. Lode sú zadržané.

Porošenko podpísal zákon o stannom práve v desiatich regiónoch Ukrajiny

V reakcii na tieto udalosti schválil ukrajinský parlament vyhlásenie stanného práva. Ide zatiaľ o prvú priamu vojenskú konfrontáciu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ukrajina tvrdí, že jej lode postupovali v súlade s medzinárodnými námornými pravidlami, zatiaľ čo podľa Ruska ukrajinské plavidlá nemali povolenie na plavbu v tejto oblasti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia