EÚ a Albánsko sa dohodli na operačnej spolupráci pre kontrolu migrácie

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia a Albánsko podpísali v pondelok v Tirane návrh dohody o operačnej spolupráci medzi Európskou agentúrou pre pohraničnú a pobrežnú stráž a albánskymi orgánmi, ktorá má zabezpečiť lepšie kontrolovanie tokov nelegálnej migrácie.

Dohodu v mene EÚ podpísal eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, za albánsku vládu minister vnútra Fatmir Xhafaj.

Dohoda po nadobudnutí platnosti umožní agentúre EÚ poskytnúť pomoc v oblasti riadenia vonkajších hraníc a v prípade náhlej zmeny migračných tokov tiež umožní – po dohode s albánskymi orgánmi – rýchle rozmiestnenie jej jednotiek na albánskom území v častiach, ktoré susedia s EÚ.

Avramopulos zdôraznil, že dohoda s Albánskom bude slúžiť ako vzor pre ďalšie podobné dohody, ktoré EÚ chystá na západnom Balkáne. Únia je vo fáze rokovaní so Srbskom a Macedónskom, pričom dúfa, že sa obe série rokovaní rýchlo uzavrú a povedú k dohode o operačnej spolupráci.

Posilnená operačná spolupráca medzi prioritnými tretími krajinami a Európskou agentúrou pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa stanoviska eurokomisie prispeje k lepšiemu riadeniu nelegálnej migrácie, posilní bezpečnosť na vonkajších hraniciach EÚ a schopnosť agentúry konať v bezprostrednom susedstve Únie.

Dohodu s Albánskom ešte musia schváliť ministri členských štátov EÚ. Podpísaná bude až po tom, ako obe strany dokončia potrebné právne postupy.

Môže vás zaujímať

Vodca IS Baghdádí vyzval džihádistov na oslobodenie zadržaných spolubojovníkov