Jednou vetou

EÚ a Albánsko sa dohodli na operačnej spolupráci pre kontrolu migrácie

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia a Albánsko podpísali v pondelok v Tirane návrh dohody o operačnej spolupráci medzi Európskou agentúrou pre pohraničnú a pobrežnú stráž a albánskymi orgánmi, ktorá má zabezpečiť lepšie kontrolovanie tokov nelegálnej migrácie.

Dohodu v mene EÚ podpísal eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, za albánsku vládu minister vnútra Fatmir Xhafaj.

Dohoda po nadobudnutí platnosti umožní agentúre EÚ poskytnúť pomoc v oblasti riadenia vonkajších hraníc a v prípade náhlej zmeny migračných tokov tiež umožní – po dohode s albánskymi orgánmi – rýchle rozmiestnenie jej jednotiek na albánskom území v častiach, ktoré susedia s EÚ.

Avramopulos zdôraznil, že dohoda s Albánskom bude slúžiť ako vzor pre ďalšie podobné dohody, ktoré EÚ chystá na západnom Balkáne. Únia je vo fáze rokovaní so Srbskom a Macedónskom, pričom dúfa, že sa obe série rokovaní rýchlo uzavrú a povedú k dohode o operačnej spolupráci.

Posilnená operačná spolupráca medzi prioritnými tretími krajinami a Európskou agentúrou pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa stanoviska eurokomisie prispeje k lepšiemu riadeniu nelegálnej migrácie, posilní bezpečnosť na vonkajších hraniciach EÚ a schopnosť agentúry konať v bezprostrednom susedstve Únie.

Dohodu s Albánskom ešte musia schváliť ministri členských štátov EÚ. Podpísaná bude až po tom, ako obe strany dokončia potrebné právne postupy.

Môže vás zaujímať

ŠPANIELSKO: Za deň zomrelo 932 pacientov s COVID-19