EÚ a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy znepokojila podozrivá smrť

Ilustračné foto

Foto: TASR

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v pondelok odsúdilo smrť gruzínskeho občana v Južnom Osetsku, ktorého zadržiavali orgány v tamojšom hlavnom meste Cchinvali. Podozrivé úmrtie chce vyšetrovať aj Európska únia.

Spoluspravodajcovia PZ RE pre monitorovanie situácie v Gruzínsku, švédska poslankyňa Kerstin Lundgrenová a rumunský poslanec Titus Corlatean, sa v pondelok v spoločnom stanovisku obrátili na juhoosetské separatistické úrady a na zodpovedné úrady Ruskej federácie, ktorá má de facto tento región pod kontrolou, aby zabezpečili „úplné a transparentné“ vyšetrovanie úmrtia Arčila Tatunašviliho a stíhali zodpovedných za jeho smrť.

„Okrem toho vyzývame na okamžité prepustenie a premiestnenie ďalších dvoch gruzínskych občanov, ktorí boli zadržaní spolu s pánom Tatunašvilim, na územie spravované gruzínskou vládou,“ uvádza sa v dokumente PZ RE. Spoluspravodajcovia pri tejto príležitosti opätovne potvrdili silnú podporu inštitúcie, ktorú zastupujú, pre územnú celistvosť Gruzínska a nedotknuteľnosť jeho medzinárodne uznaných hraníc.

EÚ v sobotu (24.2.) oznámila, že jej Pozorovateľská misia (EUMM) v Gruzínsku podporuje vyšetrovanie príčin Tatunašviliho smrti. Ten za doteraz nevyjasnených okolností zomrel 22. februára. Juhoosetské úrady ako hlavnú príčinu smrti uviedli zlyhanie srdca, nepovolili však prístup nezávislých forenzných expertov k telu zosnulého.

Južné Osetsko v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska. Jeho štátnosť uznáva iba Rusko, Nikaragua, Venezuela a Nauru. Ostatné štáty sveta Južné Osetsko aj naďalej považujú za súčasť Gruzínska tak, ako tomu bolo do roku 2008.

Môže vás zaujímať

Grécka polícia zadržala libanonského únoscu lietadla, ktorý bol 30 rokov na úteku