Jednou vetou

EÚ a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy znepokojila podozrivá smrť

Ilustračné foto

Foto: TASR

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v pondelok odsúdilo smrť gruzínskeho občana v Južnom Osetsku, ktorého zadržiavali orgány v tamojšom hlavnom meste Cchinvali. Podozrivé úmrtie chce vyšetrovať aj Európska únia.

Spoluspravodajcovia PZ RE pre monitorovanie situácie v Gruzínsku, švédska poslankyňa Kerstin Lundgrenová a rumunský poslanec Titus Corlatean, sa v pondelok v spoločnom stanovisku obrátili na juhoosetské separatistické úrady a na zodpovedné úrady Ruskej federácie, ktorá má de facto tento región pod kontrolou, aby zabezpečili „úplné a transparentné“ vyšetrovanie úmrtia Arčila Tatunašviliho a stíhali zodpovedných za jeho smrť.

„Okrem toho vyzývame na okamžité prepustenie a premiestnenie ďalších dvoch gruzínskych občanov, ktorí boli zadržaní spolu s pánom Tatunašvilim, na územie spravované gruzínskou vládou,“ uvádza sa v dokumente PZ RE. Spoluspravodajcovia pri tejto príležitosti opätovne potvrdili silnú podporu inštitúcie, ktorú zastupujú, pre územnú celistvosť Gruzínska a nedotknuteľnosť jeho medzinárodne uznaných hraníc.

EÚ v sobotu (24.2.) oznámila, že jej Pozorovateľská misia (EUMM) v Gruzínsku podporuje vyšetrovanie príčin Tatunašviliho smrti. Ten za doteraz nevyjasnených okolností zomrel 22. februára. Juhoosetské úrady ako hlavnú príčinu smrti uviedli zlyhanie srdca, nepovolili však prístup nezávislých forenzných expertov k telu zosnulého.

Južné Osetsko v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska. Jeho štátnosť uznáva iba Rusko, Nikaragua, Venezuela a Nauru. Ostatné štáty sveta Južné Osetsko aj naďalej považujú za súčasť Gruzínska tak, ako tomu bolo do roku 2008.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia