Jednou vetou

EÚ by mala byť silnejším aktérom zodpovedným za vlastnú bezpečnosť, zhodli sa Lajčák s Barnierom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Európska únia by mala byť silnejším globálnym aktérom zodpovedným za vlastnú bezpečnosť. Zhodli sa na tom minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v diskusii na medzinárodnej konferencii Globsec v Bratislave. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

„S istotou môžeme povedať, že sme začali premieňať strategickú víziu EÚ na realitu, pričom rastie politická vôľa pre zvýšenú bezpečnostnú a obrannú integráciu v EÚ – PESCO, tlak na získanie ďalších civilných expertov, bezprecedentné partnerstvo EÚ a NATO a väčšie zapojenie Európskej komisie do bezpečnosti a obrany,“ uviedol Lajčák.

Prezidenti Srbska a Čiernej Hory vyjadrili záujem o členstvo v EÚ

Lajčák s Barnierom sa podľa slov rezortu diplomacie zhodli aj na tom, že posilnenie európskej obrany by nemalo spochybniť transatlantické partnerstvo ani primárnu úlohu NATO v kolektívnej obrane.

Rezort doplnil, že v súvislosti s brexitom skonštatovali, že EÚ po odchode Spojeného kráľovstva stratí významnú časť svojich obranných a bezpečnostných kapacít. Krajiny sú však podľa Lajčákových slov prirodzenými spojencami a budú ďalej pokračovať v dialógu a spolupráci. „Napriek brexitu máme záujem byť aj v budúcnosti blízkymi partnermi a kooperovať aj v ďalších oblastiach, ako sú napríklad terorizmus, hybridné hrozby, migrácia, klimatické zmeny a podobne,“ dodal Lajčák.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia