Jednou vetou

EÚ chce dohodu s Japonskom o prenose údajov zo záznamov o cestujúcich (PNR)

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) odporučila v piatok Rade EÚ (členské krajiny), aby odobrila začatie rokovaní o dohode medzi EÚ a Japonskom s cieľom umožniť prenos údajov zo záznamov o cestujúcich (PNR), čo má poslúžiť na účely prevencie, odhaľovania, vyšetrovania a stíhania teroristických trestných činov a závažnej trestnej činnosti.

Rúhání žiada USA a európskych lídrov o dôkazy, že Irán útočil v SA

Predseda EK Jean-Claude Juncker to oznámil v rámci Európskeho fóra pre konektivitu: prepojenie EÚ – Ázia, ktoré sa konalo v Bruseli.

Dohoda medzi Úniou a Japonskom stanoví rámec a podmienky výmeny údajov PNR pri úplnom rešpektovaní záruk ochrany údajov a základných práv v súlade s Chartou základných ľudských práv.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos v tejto súvislosti upozornil, že Japonsko je strategickým partnerom Európskej únie v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu a podľa slov eurokomisára pre bezpečnostnú úniu Juliana Kinga údaje zo záznamov o cestujúcich pomáhajú identifikovať podozrivé vzorce cestovania a vystopovať nebezpečných zločincov či teroristov.

„Je dôležité, aby sme tieto údaje zdieľali s blízkymi partnermi, ako je Japonsko, aby sme posilnili našu spoluprácu v oblasti bezpečnosti a aby sme tak robili pri plnom dodržiavaní noriem ochrany údajov,“ vysvetlil situáciu King.

V Japonsku zaznamenali rekordný počet osôb starších ako 100 rokov

Dohoda o strategickom partnerstve medzi EÚ a Japonskom z júla 2018 sa týka aj boja proti terorizmu a závažným trestným činom. Dohoda nabáda obe strany, aby používali „dostupné nástroje, ako sú aj záznamy o menách cestujúcich, na predchádzanie teroristickým činom a závažným trestným činom a na boj proti nim.“

Odporúčanie EK začať rokovania s Japonskom o prenose údajov o cestujúcich na trase medzi EÚ a Japonskom zabezpečí, aby táto dohoda upravila prenos a používanie údajov PNR výlučne na účely predchádzania terorizmu a inej závažnej nadnárodnej trestnej činnosti; stanovila potrebné záruky a kontroly týkajúce sa ochrany osobných údajov, základných práv a slobôd jednotlivcov; obmedzila prístup a spracovanie údajov PNR výlučne na prevenciu, odhaľovanie, vyšetrovanie a stíhanie terorizmu a inej závažnej nadnárodnej trestnej činnosti; a v neposlednom rade aby zabezpečila práva na účinné administratívne a súdne odškodnenie cestujúcich na nediskriminačnom základe.

Členské krajiny musia zvážiť odporúčanie EK a prijať rozhodnutie, či eurokomisia môže začať rokovania s Japonskom. Svoj súhlas musí poskytnúť aj Európsky parlament.

Japonsko bude možno musieť vypustiť rádioaktívnu vodu do oceánu

Komisia prijala smernicu o PNR v apríli 2016. Je považovaná za základný nástroj reakcie EÚ na hrozbu terorizmu a závažnej trestnej činnosti a je stavebným kameňom skutočnej a účinnej bezpečnostnej únie.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení