Jednou vetou

EÚ chce kontinuitu prepravy osôb a tovarov aj po tvrdom brexite

Ilustračná foto

foto: TASR

Rumunské predsedníctvo v Rade EÚ v utorok oznámilo, že členské krajiny Únie dosiahli s vyjednávačmi Európskeho parlamentu (EP) predbežnú dohodu o súbore dočasných a obmedzených opatrení na zabezpečenie základnej cestnej prepojenosti osôb a tovarov aj v prípade takzvaného tvrdého brexitu.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Cieľom medziinštitucionálnej dohody je zmierniť najťažšie narušenia cestných prepojení v prípade, že Spojené kráľovstvo koncom marca opustí EÚ bez politickej dohody.

Schválené opatrenia umožnia cestným dopravcom s licenciou v Spojenom kráľovstve, ako aj prevádzkovateľom autokarovej a autobusovej dopravy prepravovať tovar a cestujúcich medzi Spojeným kráľovstvom a zvyšnými 27 členskými štátmi EÚ.

Po tvrdom brexite ostane v rozpočte EÚ na poľnohospodárstvo menej peňazí

Práva priznané týmito opatreniami budú podmienené rovnocennými právami, ktoré Spojené kráľovstvo poskytne prevádzkovateľom z ostatných 27 členských štátov EÚ, a podmienkami zabezpečujúcimi spravodlivú hospodársku súťaž.

Predbežná dohoda bude predložená na schválenie veľvyslancom členských štátov pri EÚ (COREPER), následne toto nariadenie ešte musia odobriť poslanci EP a ministri členských krajín (Rada EÚ).

Dočasné opatrenia nemajú žiaden vplyv na budúce rokovania medzi EÚ a Britániou o urovnávaní vzájomných vzťahov. Ich platnosť sa skončí 31. decembra 2019.

Mayová umožní parlamentu hlasovať o odklade brexitu

Podľa všeobecných zásad pre prijímanie opatrení v prípade tvrdého brexitu všetky takéto opatrenia pozostávajú z jednostranného rozhodnutia na úrovni EÚ za predpokladu, že Spojené kráľovstvo bude reagovať recipročne. Opatrenia majú výnimočný charakter a sú prísne časovo obmedzené. Opatrenia z oblasti cestných prepojení nie sú určené na kopírovanie situácie podľa práva EÚ, ale na zachovanie základnej prepojenosti osôb a tovarov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi