Jednou vetou

EÚ doplnila na mjanmarský sankčný zoznam sedem osôb

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia v piatok doplnila sedem mien na zoznam osôb, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia vzhľadom na situáciu v Mjanmarsku. Tieto sankcie pozostávajú zo zmrazenia aktív a zákazu cestovania.

„Osoby, na ktoré sa sankcie vzťahujú, sú príslušníkmi mjanmarskej armády (Tatmadaw) a pohraničnej polície. Na zoznam boli zaradené pre závažné porušovanie ľudských práv Rohingov, príslušníkov etnických menšín alebo civilistov. Tieto sankcie nasledujú po zisteniach nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej misie Rady OSN pre ľudské práva a iných správ, v ktorých sa dospelo k záveru, že v Jakchainskom, Kačjinskom a Šanskom štáte došlo k hrubému porušovaniu ľudských práv. Celkový počet osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie za závažné porušovanie ľudských práv v Mjanmarsku/Barme, tak stúpol na 14,“ uviedla EÚ v tlačovej správe.

Migranti sa v Lamanšskom prielive pokúsili uniesť nákladnú loď

Ako sa uvádza v záveroch z 10. decembra 2018, Rada EÚ vyzýva vládu Mjanmarska, aby bezodkladne prijala zmysluplné opatrenia v problematických oblastiach uvedených v predchádzajúcich záveroch z 26. februára 2018. Rada najmä vyzýva Mjanmarsko na riešenie otázok zodpovednosti a prístupu agentúr OSN a humanitárnych agentúr do Jakchainského, Kačjinského a Šanského štátu a na vytvorenie podmienok, ktoré umožnia dobrovoľný, bezpečný a dôstojný návrat vysídlených osôb do miest, odkiaľ pochádzajú.

Rada EÚ 26. apríla 2018 predĺžila a posilnila embargo EÚ na zbrane a vybavenie, ktoré sa môže použiť na vnútornú represiu v súvislosti s Mjanmarskom. Prijala aj rámec cielených opatrení voči úradníkom zodpovedným za závažné porušovanie ľudských práv a zakázala poskytovať vojenský výcvik armáde Mjanmarska a vojenskú spoluprácu s ňou. Rada 25. júna 2018 prijala sankcie proti siedmim vyšším príslušníkom armády, pohraničnej stráže a polície, ktorí sú zodpovední za vážne porušenia ľudských práv Rohingov alebo sú s týmito porušeniami spájaní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia