Jednou vetou

EÚ finančne pomôže Komorám a Mozambiku po ničivom cyklóne Kenneth

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Európska únia poskytne africkým štátom Komory a Mozambik prvotnú finančnú pomoc vo výške 1,5 milióna eur. Európska komisia (EK) v pondelok spresnila, že urgentná pomoc bola uvoľnená v dôsledku rozsiahlych škôd spôsobených tropickým cyklónom Kenneth v severnom Mozambiku a na Komorách.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v tejto súvislosti skonštatoval, že Mozambik čelí dvojitej katastrofe, lebo v priebehu jedného mesiaca zasiahol túto krajinu už druhý ničivý cyklón.

„EÚ koná rýchlo, aby zabezpečila dodávky základných tovarov, aj vzhľadom na to, že Mozambik sa ešte zotavuje z cyklónu Idai. Vyjadrujeme našu solidaritu s obyvateľmi Mozambiku a Komor,“ uviedol Stylianidis v správe pre médiá.

Podľa jeho slov finančné prostriedky EÚ pôjdu na zabezpečenie základnej potravinovej pomoci, núdzových prístreškov, pitnú vodu a sanitáciu, ale aj na núdzovú telekomunikačnú podporu pre tých, ktorí ju najviac potrebujú

Počet obetí cyklónu Kenneth v Mozambiku sa zvýšil na osem.

Cyklón Kenneth si podľa údajov agentúry AFP vyžiadal najmenej 38 obetí na životoch, 39 zranených a okolo 35.000 ľudí zostalo bez prístrešku nad hlavou. Mnohí ľudia boli evakuovaní zo svojich domovov, došlo k poškodeniam infraštruktúry, stratám poľnohospodárskych plodín a pretrváva zvýšené riziko bleskových povodní. Cyklón Idai, ktorý zasiahol Mozambik v marci, si vyžiadal viac ako 600 obetí na ľudských životoch.

Európska únia poskytla Mozambiku po cyklóne Idai 9,15 milióna eur na humanitárnu pomoc a na žiadosť mozambickej vlády aktivovala mechanizmus civilnej ochrany EÚ, prostredníctvom ktorého pomoc poskytlo deväť členských štátov Únie. Rovnako sprístupnila aj údaje satelitnej mapovacej služby v rámci vesmírneho programu Copernicus, ktoré pomohli lepšie naplánovať záchranárske operácie v postihnutom regióne.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi